Özel Bir Kek Tarifi ve Bilmeniz Gerekenler

0
971

Kek tarifi deyip geçmeyin? Tadına doyum olmaz ve puf gibi kabarmış bir kek yapmak hem dikkat hem de emek gerektiren bir iştir. Biraz zahmetli olsa da kim yenildikten sonra sevdiklerinin ağzında tatlı bir gülümseme, damaklarında unutulmaz bir lezzet bırakan kekler yapmak istemez ki!

Kek yaparken çoğu zaman birtakım sorunlarla karşılaşırız. Yapılan kekin yumurta kokması, kabarmaması, tabanının yanması ancak içinin istenilen kıvamda pişmemesi bunlardan sadece bazılarıdır. Kek tarifleri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus yapım aşamasındaki püf noktalar olacaktır. İlk nokta keki yaparken kullanacağımız malzemeleri oda sıcaklığında bekletmektir. Dolaptan alınıp soğuk olarak kullanılan malzemeler kekin kabarmasını engeller. Kek için kullanacağımız sütün, yağın, yumurtanın son kullanma tarihlerini mutlaka incelemeliyiz.

Tarihi geçmiş, ekşimiş veya bozulmuş bir malzeme kullanmak nitekim tüm kekin tadını etkileyecektir. Tüm hamur işlerinde olduğu gibi kek tarifinde de özenle üzerinde durulması gereken püf nokta yumurta ve toz şekerin çırpılma aşamasıdır. Resimli kek tarifleri de incelendiğinde ilk olarak yumurta ve şekerin çırpıldığını görürüz. Plastik olmayan bir kabın içerisinde tüm yumurta ve şekerleri köpük kıvamına gelinceye kadar çırpmalısınız. Çırpma işlemini el yordamı ya da mikser kullanarak yapabilirsiniz. İyi bir çırpma işlemi neticesinde hem yumurtaların kokusu kalmayacak hem şeker ağıza gelmeyecek ölçüde eriyecek hem de kekiniz istenilen ölçüde kabaracaktır.
Eğer yumurtanın beyaz ve sarılarını ayrı kaplarda çırpıp, şekeri katmadan önce bir araya getirirseniz bu durum kekinizin istenilen kıvamdan daha çok kabarmasını sağlar. Yumurtalar krema kıvamına geldikten sonra elediğiniz unu ve diğer malzemeleri harca katmalısınız. Kabartma tozunu un ile birlikte karışıma ilave ederseniz topaklanmanın önüne geçmiş olursunuz. Tüm malzemeler bir araya geldikten sonra fırına vermeden önce karışımı tekrar çırpmalısınız. Ancak bu defa çırpma işlemini mikser ile değil mutlaka tahta bir kaşık kullanarak el yordamı ile yapmalısınız. Sonrasında kullanacağınız kek kalıbını (kalıp mutlaka ısıya dayanıklı olmalı) yağlamalı ve bir miktar unlamalısınız.

Unlama işlemi hem kekin tabana yapışmasını engelleyecek hem de fırından çıkarıldıktan sonra kaptan çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Kek önceden ısıtılmış fırında istenilen derecede ve istenilen dakikada ölçümlere sadık kalarak pişirilmelidir. Eğer üzümlü bir kek yapıyorsanız size bir püf nokta daha verebiliriz. Kek harcınıza üzümleri mutlaka unlayarak atın, bu durum üzümlerinizi bir noktadan ayırarak homojen bir şekilde tüm harca yayılmasını sağlayacaktır. Kek nasıl yapılır noktasında en önemlisi çırpma işlemi ve eklenen undur. İyi bir çırpma işlemi yapmaz veya ununuzu elemezseniz kekinizin lezzet kaybetmesine sebep olabilirsiniz. Pişmiş bir kek kalıptan çıkarırken ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

Dağılmasını önlemek için keki kalıptan ılık bir hâle geldikten sonra çıkarmalısınız. Kekinizi fırına verdikten sonra özellikle ilk 20 dakika fırının kapağını açmamalısınız, aksi takdirde kekiniz henüz kabarmamışken söner. 5-10 dakika kadar fırında bekletilip çıkarılan kek daha yumuşak ve daha puf kıvamda olur.

Kek yapmadaki en önemli noktalardan biri de keki yoğurt ile değil süt ile yapmaktır. Yoğurt keki kuruturken süt ise keke ıslak bir görünüm katar. Yemek tarifleri sonrası keyifli bir kek tarifi arıyorsanız önerdiğimiz püf noktaları dikkate alın, tadına doyum olmaz lezzetler yaratın.