Yağlı ve Şekerli Besinlerin Zararları Nelerdir?

0
1086

Yağlı ve şekerli besinlerin zararları denildiğinde genellikle hepimizin aklına alınan kilolar, çeşitli rahatsızlıklar ve hatta kanser gibi hastalıkların oranlarında olan artışlar gelir.

Halbuki yapılan araştırmalar bu besinlerin zihinsel anlamda bizlere yoğun bir zarar verdiklerini gösteriyor ve klasik zararların yanında biraz da şimdiye kadar çok sözü edilmemiş zararlara göz atmaya karar verdik. Unutmayın ki tükettiğimiz yiyecekler, vücudumuzu olduğu kadar beynimizi de etkiliyor ve bu nedenle tüketilen gıdaların zihnimiz üzerindeki etkileri de yadsınmamalı.
Yapılan araştırmalara göre, çok yüksek kaloriye sahip olan ve yağlı olan besinleri tükettiğimizde, beynimizin hipokampus adı verilen bölgesinde bulunan nöron bağlantıları ciddi zararlar görüyorlar ve bu de hafıza, öğrenme, yön bulma gibi aktivitelerde sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Yani yağlı beslenmek obezite ve fazla kilolar gibi sorunların yanısıra günlük yaşantımızı etkileyebilecek zihinsel problemlerin de ortaya çıkmasına neden oluyor.
Tabii ki kalp ve damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi pek çok rahatsızlığın da yağlı ve şekerli beslenme ile yüksek bir ilişkisi bulunuyor. Fakat umutsuzluğa kapılmaya da gerek yok çünkü yağlı beslenmeyi sona erdirdiğinizde, beyniniz iki ay içerisinde kendini topluyor ve yeniden onu tam kapasitesi ile kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Fakat hiç yağsız beslenmek değil, az yağlı beslenmek vücudumuz için çok daha faydalı. Zira vücudun yüksek yağ tüketimine ihtiyacı olmamasına karşın bir miktar yağ her zaman gerekli.

Şeker ise uyuşturuculardan pek de farklı sayılmaz. Zira şekerli besinleri ve bilhassa çikolatayı tükettiğimizde, beynimizde dopamin adlı bir salgı gerçekleşiyor ve bu salgı uyuşturucu kullananlar kullandıkları maddeyi aldıklarında da salgılanıyor. Dolayısıyla şeker tüketenler ile narkotik ürünler kullananlar bu ürünlere neredeyse birebir aynı tepkileri veriyorlar ve şeker bir süre sonra bağımlılık yapmaya başlıyor.
Şekerin de yağ gibi tansiyon, diyabet ve obezite gibi etkilerinin olduğunu unutmamak gerekiyor. Ayrıca pek çok araştırma kanser ve şeker arasında ciddi bir bağlantı olduğunu da ortaya koyuyor. Lakin yağlı besinlerin aksine şeker çok daha bağımlılık yapıcı ve bu yüzden onu bırakmak da daha zor. Özellikle kola ve şekerlemeleri devamlı tüketenler bunların tüketimini yavaşça azaltarak onları hayatlarından çıkartmalılar.