Vücuda Zarar Veren Kıyafetler!

0
769

Dar Kotlar

Bel, kalça ve baldır kısmınızı sımsıkı saran dar kotlar, yürüyüşünüzü bozduğu gibi eklemlerinizin de uzun vadede zarar görmesine sebep olur. Eklemlerde ağrıya neden olmasının yanı sıra yumurtalıklara da zarar verdiği tartışmalıdır.

Yüksek Topuklu Ayakkabılar

Araştırmalar, kadınların erkeklerden dört kat daha fazla ayak problemi yaşadığı sonucuna varmıştır.
Eklem ağrısı, ayak bileği burkulmaları, sinir hasarı bunlardan sadece birkaçıdır. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, sorumlusu severek giydiğiniz yüksek topuklu ayakkabılardadır.
Özellikle uzun mesafeli bir yürüyüşe çıkmayı planlıyorsanız, ayaklarınız için daha rahat tercihlerden yana kullanmalısınız.

Tanga

Tanganın, çeşitli vajinal enfeksiyonlara, idrar yolu rahatsızlıklarına, iritasyon ve hemoroid oluşumuna yol açabileceği belirtilmektedir.
Uzmanlar tanganın, tasarım ve yapı olarak bakteri üretimi ve transferi için ideal olduğuna dik kat çekmektedir.

Kalem Etek

Son yılların en popüler ve moda parçalarından olan kalem etekler, dengeli yürümeyi zorlaştırırken, dizleri bükmeyi engellemesi sebebiyle de sağlığınızı olumsuz etkiler.
Hareket kabiliyetinizi sınırlandırılan kalem etekler, alçak bir rafa uzanmanızı engelliyor. Bu durum ise zamanla kasların çekilmesine ve disklerde sorunların yaşanmasına yol açmaktadır.

Küçük Sütyenler

Yanlış sutyen bedeni sırt, omuz ve omurga ağrısı gibi sayısız soruna sebep olabilir. Sütyen aldığınızda, muhakkak denemelisiniz. Büyük göğüsleriniz varsa, ince askılardan kaçınmalı, daha küçük bir üstünüz varsa metal parçaların zarar vermediğinden kesin olarak emin olmalısınız.

Korseler

Birçok kadının fazla kilolarını gizlemek için başvurduğu en klasik yöntem olan toparlayıcı korseler de sağlığınızı tehlikeye atmaktadır.
Likralı veya esnek bir kumaşa sahip değilse dar korseler, nefes almanızı ve hareket kabiliyetinizi engelliyor. Bu durumda omurgaya anormal bir basınç uygulamaktadır.
Düzenli olarak korse giyilmesi halinde de belin altı veya üstünde kalıcı zararlar meydana gelir.