Spordan Verim Almanız İçin Altın Kurallar!

0
1043

Spordan daha fazla verim alabilmek için izlenecek 5 yol

Spor yapıyorum, kilo alıyorum

Bu cümleyi birçok kişiden duyarsınız. Hem spor yapıp hem kilo almak kulağa tezat gelse de, bunun nedeni tıka basa yedikten sonra spora gitmektir. Bu, en büyük yanlışlardan bir tanesi. Özellikle zayıflamak için spora gidiyorsanız, takviye olarak mutlaka diyet de yapmalısınız ancak o zaman yaptığınız spordan verim alırsınız. Tabi ki aç karnına spor yapılmaz ama tıka basa karnımızı doyurduktan sonra da spor yapılmaz, yapsanız da kilo kaybınız olmaz. Ancak yediklerinizi eritirsiniz. Ayrıca diyet olmadan yapılan sporda vücudunuzdaki yağlar sıkılaşır oturur ve daha ilerki zamanlarda bu kilolardan kurtulmak daha zor hal alır.

Kahvaltı için protein

Güne zinde olarak başlayabilmek için günün ilk öğünü olan kahvaltıyı mutlaka yapmalısınız. Bu öğünde sağlıklı besinler alır ve kaliteli proteinlerle beslenirseniz yaptığınız spor daha verimli olacaktır. Özellikle kahvaltıda bir bardak süt ve yumurta güne muazzam başlamak için yeterli. Böylece kan şekeriniz düzenlenecek, gün boyunca kan şekeriniz dengede kalacak ve metabolizmanız hızlı olacaktır.

 

Sporun ideal süresi

İnsan vücudu, yorgunluğu depresyon ya da stres olarak algılar ve stres oluşmaya başladığı zaman böbrek üstü bezlerinden özel hormonlar salgılanmaya başlar. Yağ yakışı durur. normal sürenin üzerinde spor yaptığınızda aslında yağ yakmıyorsunuz, sadece kendinizi yoruyorsunuz. Sağlıklı vücut için gerekli olan sporun süresi yaklaşık bir saat olarak belirtiliyor. Spora başladığınız andan itibaren bitişe kadar tam bir saat. Sonrasında yaklaşık 15-20 dakika kadar sonrası da vücut vücut yağ yakmaya devam edecektir. Metabolizmanız siz durunca hemen durmaz. Bundan dolayı bir saatlik aktivite yeter. Yani önemli olan o bir saati sohbet ederek mi, yoksa yoğun şekilde çalışarak mı geçirdiğiniz.

Ne sıklıkla egzersiz yapılmalı?

Haftada iki gün uzun süreli egzersiz yapacağınıza hemen hemen her gün birer saat egzersiz yapmanız daha faydalı olacaktır. Yani yine aynı mantıkla bir anda bir litre su içmek yerine yavaş yavaş su içmek gibi. Her şeyin aşırısı fayda yerine zarar getirir. Özellikle spor yapma esnasında çok ve sık su tüketebilirsiniz. Bütün hafta spora gidemeyen biri sadece haftada bir gün tüm gün spor yapması bir şey ifade etmez, sadece kendisini yorar. Geri kalan 6 günü de telafi etmiş olmaz.

Aletle mi yoksa egzersiz mi?

Tabi ki makine ile çalışmak daha iyi ama ilk olarak makine ve egzersiz aletlerle çalışmak sizi yoracaktır. Yapmanız gereken ve spordan en iyi şekilde verim almak için ilk olarak egzersizle başlamak daha doğru olur. Çünkü vücudunuzun ilk etapta fazla yorulması daha sonra ki zamanlarda isteksizleşmesine ve kas ağrılarına neden olabilir. Aşamalı olarak geçilmesi daha uygun olacaktır. İlerleyen zamanlarda sporunuzu iki aşamada yapabilirisiniz 30 dakika kardiyo çalışması 30 dakika egzersiz şeklinde.