Şeker Vücudunuzu Esir Almasın!

0
692

Acı ama gerçek: Şekerin besleyici özelliği yok. Buna rağmen çok fazla şeker tüketiyoruz. Etrafımız, tuzaklarla dolu. Gizli şeker kaynaklarına aman dikkat!

Acı ama gerçek: Şekerin besleyici özelliği yok. Buna rağmen çok fazla şeker tüketiyoruz. Alın size bir gerçek daha. Rafine şekerin kullanıldığı pastalar, şekerlemeler, kekler, çörekler, kurabiyeler, kahvaltılık gevrekler, gazlı içeçekler her an, her yerde. Peki gizli şeker kaynaklarını biliyor musunuz? Etrafımız, tuzaklarla dolu. Aman dikkat!

İnsanoğlunun şekerli gıdalarla doğal bir bağı var. Bu bir gerçek. Biyolojik olarak şekerli yiyeceklerin tadı, iyi hissettiriyor. Şekerli gıda tükettiğimizde dopamin ve endorfin gibi kişiyi iyi hissettiren hormonların salgılanmasını tetikliyoruz. Bu da bize daha fazla şekerli gıda tüketmeye itiyor. Kısırdöngü…

Vücudumuzda nelere yol açıyor?

Rafine beyaz şekerin, sağlık açısından hiçbir yararı yok, başta bunu koyalım ortaya. Zararlarıysa çok fazla:

Kanımızı temizleyen organımız karaciğerde tahribat yaratıyor.

İnsülin ve leptin gibi hormonlarda dengesizlik yaratarak metabolizmamızın çalışmasını bozuyor. Bu yüzden kilo alıyoruz.

Bağırsak floramızı sağlıksız hale getiriyor

Vücudumuzda yangıya neden oluyor

Diyabet, kalp-damar rahatsızlıkları ve yüksek tansiyona sebep oluyor

Ruhsal dengemizi etkiliyor. Beynin ödül-haz bölümünü aldatarak daha fazla şekerli gıda tüketmemize yol açıyor.

Dikkatli olun

Pastalarda, keklerde, kahvaltılık gevreklerde, gazlı içeceklerde şeker olduğunu biliyoruz. Peki ya masum görünenler?

Bunlara da dikkat:

Salata sosları,

Ketçap gibi soslar

Sakız,

Hazır çorbalar,

Fındık ezmesi,

Yoğurt,

Sosis,

Kurutulmuş et

Salça,

İşlenmiş gıdalar.

*Tuzağa düşmemek için ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyun.

Şeker alkolleri

Bunlar, bitkisel bazlı tatlandırıcılar. Şekere göre daha düşük kalorililer. Aldığınız ürünün etiketinde “şekersiz” ibaresi varsa bilin ki onda şeker alkolleri kullanılmıştır. Evet kilo almazsınız ama vücudunuz üzerindeki etkisi, şekerden çok da farklı değil. Ayrıca çoğu zaman bağırsaklarda bozulmaya yol açarlar, aman dikkat.

Ya meyveler?

Evet meyvelerde de şeker var ama aynı zamanda vitamin ve mineralleri de içeriyorlar. Daha da önemlisi, sağlıklı lifleri… Meyvelerin içeriğindeki lifler, şekerin kana hızlı karışmasını engelliyor. Tokluk hissi vererek çok yememizin önüne geçiyor. Doğal ürünlerden alacağınız şekerden korkmayın, tabii bir oturuşta kilolarca meyve de tüketmeyin.

Asıl sorunumuz, rafine beyaz şeker ve yapay tatlandırıcılar. Yani bizim, insanların ürettikleri.

Sağlığınız, seçimlerinizle şekillenir

“Nasıl uzak duracağım şekerden? Baksanıza her şeyin içinde şeker varmış,” dediğinizi duyar gibiyim. Endişe etmeyin. Bu konuda bilinç kazandıkça her şey rayına oturacak. Hem kendi yediklerinize hem de çocuklarınıza yedirdiklerinize daha çok dikkat etmeye başlayacaksınız.

Bu çağda, bu modern dünyada şekerden yüzde 100 uzak durmanın çok kolay olmadığının da farkındayım ama yemeğinizi doğal ürünlerle kendiniz pişiriyorsanız, önemli yol katetmişsiniz demektir. Yapay tatlandırıcılar yerine bal, pekmez, hurma gibi ürünleri kullanmanızı öneririm. Sağlığınız, yaptığınız seçimlerle şekillenir, unutmayın…