Ramazanda Formda Kalma ve Sağlıklı Beslenme

0
945

Doktor Ender Saraç, formda kalma, zayıflama ve sağlıklı beslenme ve kanserden korunmanın yollarını anlattı.

İFTAR SOFRASINA DUA İLE OTURUN
Özellikle hanımların büyük ilgi gösterdiği söyleşide doktor Ender Saraç, “İftar sofrasına dua ile oturun. Orucunuzu hurma ile açın. Ilık su için, hamur işi yemeyin. Etin yanında pilav tüketmeyin. Turp, maydanoz ve bol salata tüketin” diye konuştu.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN
Saraç, “Beyaz un ve şeker ömrü kısaltır. Kanserin ve şeker hastalığının en önemli sebeplerinden biridir. Kanserden korunmak için eti yakmadan yiyin. Bulgur tercih edin. Meşrubat yerine maden suyu için” sözleriyle kanserden korunmanın yollarını anlattı.

SAHURDA NE YEMELİYİZ?
Doktor Ender Saraç, sahurda yediklerimizin de çok önemli olduğunu belirterek, “Salatalık, limon, taze nane harareti keser. Sahur sofranızdan eksik etmeyin” açıklamasında bulundu.

TOK KARNINA TATLI YEMEK HARAKİRİDİR
Tok karnına tatlı yemenin çok zararlı olduğunu dile getiren Saraç, “Tok karnına tatlı yemek harakiridir. Kan şekeriniz fırlar ve yağ oluşur. Tatlıyı da mutlaka yemekten iki saat sonra tüketin” dedi.

KEMOTERAPİ ALANLAR ŞALGAM TÜKETİN
Doktor Ender Saraç, “Şalgam suyu vücuda çok faydalı. Kemoterapi alanların içmesi gerekir. Kemoterapinin etkilerini azaltır. Ayrıca kan yapar ve çok güzlü antioksidandır” diyerek şalgam suyunun faydalarını anlattı.

EVİNİZE BEYAZ EKMEK SOKMAYIN
Sağlıklı beslenmenin altın kurallarından birinin de ekmekten uzak durmak olduğunu belirten Saraç, “Evinize beyaz ekmek sokmayın. Şekerden mutlaka uzak durun. Eğer şeker tüketiyorsanız spor yapmanız gerekiyor” dedi.

SİYAH SARMISAK TÜKETİN
Sarımsağın faydalarını anlatan Saraç, “Hanımlar yemek yaparken mutlaka sarımsak kullanıyor. Ancak beyaz sarımsak yerine siyah sarımsak tüketin. Normal sarımsaktan 5 kat daha değerli. Kansere karşı, Alzheimer’e karşı etkili. Enfeksiyonlarla iyi savaşır” diye konuştu.

İKİ FİNCAN TÜRK KAHVESİ FAYDALI
Saraç ayrıca, “Günde iki fincan sade Türk kahvesi çok faydalı. Şeker hastaları acıbadem ve kekikle şekerlerini dengeleyebilir. Bir de ne olursa olsun karbonhidrat ve proteini bir arada tüketmeyin. 6 ayda bir de mutlaka kan tahlili yaptırın” açıklamasında bulundu.