Rahat Bir Uykunun Sırrı Nedir?

0
721

Melisa Çayı: Günün yorgunluğunu atmaya yardımcı olur. Kaynamış 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar melisa koyun. 5 dakika, kısık ateşte kaynatın. 1-2 dakika bekletip ılık olarak tüketebilirsiniz.

Rezene Çayı: 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene koyup 10-15 dakika kadar demleyin ve daha sonra tüketin.

Sarı Kantaron Çayı: Stres, sinir bozuklukları ve uyku problemleri için kullanılır. Suyu kaynatıp, bitkileri içine atın ve demlenmesini bekleyin ve günde 2 defa tüketin.

Papatya Çayı: Dinlendirici ve sakinleştirici özelliği vardır. Kolay uykuya geçmeye yardımcıdır.
1 tatlı kaşığı papatya çiçeğini, kaynamış suya koyun. 10-15 dakika demleyin ve süzüp için. 8 saatlik kesintisiz bir uykuya dalın.

Bitki çaylarının yanı sıra bu gıdaları tüketmek de uyku için iyi gelir.

Tahıllı ekmek: Yorucu bir iş gününün ardından akşam yemeğinde, serotonin salınması için, 2 dilim tahıllı ekmek arasına bir parça ızgara veya haşlanmış hindi, tavuk eti ve ayran uykunun habercisi olabilir.

Süt: İyi bir triptofan kaynağı olan sütteki kalsiyumun ve süt proteinin de vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.Ilık süt ve 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Muz: Triptofan, magnezyum ve potasyum zengini muz, kasları gevşetip derin bir uykuya dalmanızı sağlar ve uyku kalitenizi de artırabilir.

Yulaf ezmesi: 3 kaşık yulaf ezmesini yarım bardak düşük yağlı sütle hazırlayıp üzerine tarçın ekerek tüketebilirsiniz.

Kıvırcık salata: Akşamları yenen kıvırcık salata daha iyi uyumanıza yardımcıdır.Salatadaki sütlü bitki özü lactucine adlı afyon uyku ve gevşeme yardımcı olur.

Bal: Yapılan araştırmalarda balın içerisindeki oreksin isimli doğal içerik beynin kendini kapatıp dinlenmesine yardımcıdır.Bu da vücudu dinlendirir.