Özgüvenli ve Sağlıklı Olmak İçin Duruşunuza Önem Verin

0
684

Sağlıklı ve mutlu biri olmak için duruşunuzu düzeltmenizin yeterli olduğu söylesek ne dersiniz? Evet, düzgün duruşun sağlığınıza katkıları büyük. Enerjik, özgüvenli ve sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız, işe duruşunuzu düzeltmekle başlayın.

Genelde omuzları düşük bir şekilde yürüyen veya sabahtan akşama kadar masa başında çalışan biriyseniz, gün boyu dik durmakta zorlanabilirsiniz. Bir süre dik durmaya çalışsanız da kısa bir süre sonra farkında olmadan omzunuz aşağı düşebilir. Ancak bu duruş bozukluğunu çoğu zaman fark etmezsiniz. Hatta bu bozukluk hem sağlığınızı, hem de psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumu tersine çevirmek için duruşunuzu düzeltmeniz yeterli. İşte duruşunuzun sağlığınız üzerindeki olumlu etkileri:

Strese karşı dimdik durun

Günümüzde stres ve sıkıntı yaşamayan yok denebilir. Bu sorunla baş etmenin kolay olmadığını biliyoruz. Ancak stresinizi dengeleyip kendinizi iyi hissettirecek birtakım hareketlerde bulunmanız mümkün.

Bunun için derin bir nefes alıp göğsünüzü gerin ve olabildiğince dik durun. Olumsuz düşüncelere kapılıp kendinizi sıktığınız zamanlarda bile zorlukların üstesinden gelebileceğinizi düşünerek bu dik duruşunuzu bozmayın.

Bazı zamanlar omurganız hafif aşağı düşebilir. Böyle anlarda durumu fark eder etmez doğrulun. Gerek ayakta gerek otururken dik durmanızda fayda var. Böylece hem kendinizi daha güçlü hisseder, hem de özgüveni yüksek bir profil çizersiniz.

Enerjinizi arttırın

Enerjik ve zinde bir güne başlamanın en iyi yolu dimdik bir duruştan geçiyor. Mutlu ve enerji dolu olmak istiyorsanız, postürünüzü doğrultun. Omzunuzu ve bedeninizi ne kadar düşürürseniz, negatif enerjiyle dolarsınız. Oysaki dik durduğunuzda çakralarınız açılacağından enerjiniz iki katına çıkar.

Baş ağrısıyla vedalaşın

Yapılan araştırmalara göre dik durma ile baş ağrısı arasında ciddi bir ilişki var. Masa başında eğilerek oturduğunuzda veya yolculuk esnasında bilgisayara ve kitaba bakma amacıyla öne doğru eğildiğiniz anlarda başınızın ağrıması tesadüf değil. Gün içinde sizin de sık sık başınız ağrıyorsa duruşunuza çeki düzen verme zamanı gelmiş demektir. Kitap okurken fazla öne eğilmeyip başınızı aşağı sarkıtmayarak bu tür baş ağrılarının önüne geçebilirsiniz. Böylece dik durmaya alışacağınız gibi göz sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Boyun ve omurga ağrılarına son

Genelde masa başında çalışanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri boyun ve omurga ağrıları oluyor. Bu tür ağrıların oluşmasında duruş bozukluklarının payı büyük. Bilgisayara daha yakın olmak için eğilerek çalışmanız, sonrasında size feci bir sırt ve boyun ağrısı olarak geri dönebiliyor.

Uzun süre hareket etmeyen veya yanlış bir şekilde duran kişiler sırt ağrısıyla karşılaşabiliyor. Bu tür ağrıları önlemek için masa başında dik oturmaya gayret edin. Ayrıca kol ve omuzunuzla çeşitli ısınma hareketleri yaparak ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Özgüveninizi yüksek tutun

Kararlı, kendinden emin ve özgüveni yüksek insanları incelediğinizde dikkatinizi çeken şey duruşları olacak. Kendine güvenen insanların her daim dik durduğunu söyleyebiliriz. Bu dik duruş ile hem kendinizi daha iyi hisseder, hem de özgüveni yüksek biri algısı yaratırsınız. Siz kendinize ne kadar güvenirseniz çevrenizdeki kişilerin size olan saygısı o kadar artar.