Kilo Vermek İçin Ara Öğün Şart!

0
807

Neden ara öğün yapmalıyız?

Kan şekerinin dengede kalmasını sağlayarak bir sonraki öğünde çok yememize engel olur.
Kan şekerinin dengesini sağlayarak, çok hızlı yükselmesine engel olur, yemekten sonra uyuklamanızı engeller.
Sindirim sistemine birden yüklenme yapılmadığından ötürü, hazımsızlık, şişkinlik ve mide ağrısı gibi şikayetlerin oluşmasını engeller.
Metabolizmayı canlı tutarak, vücudu kıtlık metabolizmasından uzaklaştırır, yağlanmayı azaltır.
Hastalıklarda ara öğünün özelliği nedir?

Diyabet: Şeker hastalarının gün içerisinde hipoglisemi (düşük şeker) veya hiperglisemi (yüksek şeker) döngüsüne girmesi herhangi birine göre daha büyük risktir. Bu kan şekeri dalgalanmalarını engellemek adına şeker hastalarının ara öğün tüketmesi gerekir.
Hipertansiyon: Birden aşırı miktarda besin tüketilmesi, kan basıncının hızlı yükselmesine neden olur. Bunun dışında, yüksek tansiyon hastalarında şeker hastalığına yakalanma riski yüksektir. Bu riski azaltmak adına da ara öğün tüketilmesi gerekir.
Yüksek kolesterol: Gün içerisinde 3 saatten uzun açlıklar, karaciğerden kolesterol sentezini arttırır. Bu durumda günlük beslenmemizde düşük kolesterollü beslensek bile, kan kolesterol seviyelerimiz düşmeyebilir.
Reflü: Midenin birden dolması, yemek borusu kapakçığına fazladan baskı yaparak reflüyü arttırır.
Gastrit: Mide ekşimesi, gastrit veya ülser gibi hastalıkları olan kişilerin mide asit salgısını düzenlemek adına ara öğün yapması gerekir. Günde üç saatten uzun aç kalmak mide yangısını arttırır.
Kabızlık: Gün içerisinde saatlere uygun bir şekilde az ve sık beslenmenin, kabızlık problemine de iyi geldiği bilinmektedir.