Kilo Alamayanlara Öneriler

0
738

Kilo Aldıranan Alternatifler
Her şeyin başı sağlık denilse de kişiler dış görünüşlerinden memnun olmamaları nedeni ile çeşitli rejimler, diyet programları ve daha birçok uygulama ile kilo vermeye çalışmaktadır. Bu büyük bir yüzde gibi görünüyor olsa da diğer tarafta tam tersi kilo almaya çalışan büyük bir kitle bulunmaktadır. Asıl olarak kilo vermek isteyenlerden daha zor bir işleri olduğu ve uzun uğraşlara rağmen halen ideal kilolarına kavuşamamış olanların bu durumlarına sebep gerekçeler vardır. Genelinde genetik olduğuna inanılan ve bu düşüncenin doğru olduğu kanıtlanmış olan durumlar söz konusu olsa da ağır iş temposu, stresli yaşam şartları, sağlıklı ve yeterli beslenememe gibi durumlarda kilo alamama problemine neden olan etkenler arasındadır. Kilo alma yöntemleri uygulanarak bu sorun ile başa çıkan birçok kişi vardır ve sonuçlar gayet sağlıklıdır.

Kilo alamıyor olmak fiziksek görünüm ve özgüven açısından problem yaratmaktadır. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda yaşıtlarından daha zayıf ve daha minyon görünüyor olmak, özgüven kaybı yaratırken, ilerleyen dönemde kendini sevmiyor, sevilmediğini düşünüyor olma durumlarını doğurabilmektedir. Bu durum ile başa çıkabilmek için ise kilo alma programı eşliğinde belirli bir yaş düzeyinden itibaren sağlıklı beslenme, sağlıklı kilo alma programı uygulanmalıdır. Elbette ki çocuk yaşta bu tür kilo alamama durumlarına müdahale çok küçük çaplı yapılmaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda sorun halen devam ediyor ise özellikle beslenme de yağ, karbonhidrat ve protein dengesindeki eksikliği mutlaka hekim kontrolünde tespit etmek gerekir. Bilinçsiz bir şekilde kilo almaya çalışma veya bir program hazırlamak vücuttaki kasların yağın dönüşmesine veya farklı bir hastalığı tetikleyecek besinlerin aşırı tüketilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kilo alma çalışmalarından önce doktora danışmak önemlidir.
Doktor kontrolünde diğer kilo alma alternatifi olarak karşımıza çıkan yöntem ise, her türlü yöntemi denemiş ancak saglıklı sonuç alamamış olanların tercihi, kilo aldıran ilaçlar olarak göze çarpmaktadır. En çok tercih edilen ilaçların başında ise bitkisel olması sayesinde sağlıklı görülen keten tohumu yağı hapı, balık yağı hapı gelmektedir. Bunların yanı sıra birçok kişi ilaç olarak tabir edilen bitkisel karışımları, çayları ve çeşitli kürleri kullanarak kilo almaya çalışmaktadır. Özellikle saymış olduğumuz yağlara ait haplar çocukluktan yaşlılara kadar kilo almak isteyen kişilerin tümünde etkili olduğu görülen ve yan etkisi en düşük olan ilaç türü olarak görülmektedir. Elbette ki belirli düzeyde ve doktor kontrolünde kullanmak önemlidir.