Kalp Krizlerini Önleme Yolları

0
706

Kalbimize iyi bakmalıyız kalbimiz saat gibidir durduğu an yaşam da durur. Kalp krizini önlemek için sağlımıza dikkat etmemiz gerekir. Kalbin şakası olmaz teklemeye başladığı an sıkıntı var demektir.. Kalp sağlımız için dikkat etmemiz gereken şeyler içinde zararlı yiyecekler, içecekler ve stres ilk sırada gelmektedir.

Ülkemizde en çok ölümlerin sebebi kalp krizleridir. Kalbimiz sağlığına ciddiyet göstermemiz gereken en mühim organımız yaşam kaynağımızdır. Kalp sağlımız için en önemli şeylerin başında dengeli ve düzenli beslenme sigara ve alkol tüketmemek düzenli spor yapmak kalbimizi korumamıza destekçi olacak etkenlerdir.

Kolesterol ve tansiyonumuzu dengede ve kontrol altında tutmak kalbimiz için ciddi bir olaydır. Onları kontrol altında tutmakta dengeli ve düzenli beslenmekten geçer.

Bol bol meyve, sebze ve baklagil tüketin. Güniçinde, ufak porsiyonlar halinde 5 öğün yemekyiyin. Bir porsiyon; 2-3 kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya 2-3 adet küçük boy meyve (örneğin erik), 1 küçük kase meyve salatası, veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir.
Makarna, Pirinç, Ekmek, Buğday, patates ve mısır gevreğinden oluşan nişastalı yiyecekleri, öğünlerinizde düzenli olarak tüketin.
Diş çürümelerini önlemek için; şekeri tamamen kesmemeli, fakat küçük miktarlarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Şekersiz içecekleri tercih edip, şeker yerine tatlandırıcı kullanmalısınız.
Günde 1.5 Litre sıvı almayı hedefleyin. Sutüketiminizi artırın ve ayrıca bol bol meyve suları ve süt için. Alkol alımında da aşırıya kaçmamaya çalışın.
İşlenmiş et, peynir ve aburcuburlar gibi fazla tuzlu yiyeceklerden kaçının ve yemek pişirirken veya sofrada yemeğe eklediğiniz Tuz miktarını azaltın. Yemeklerinize tat vermek için, tuz yerine baharatlardan faydalanın.
Sağlıklı bir dengeyi korumak için, kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin.
Aldığınız kalorinin yüzde 60′ı ekmek ve zeytinyağından olsun.
Omega 3 bakımından zengin besinler Alın (balık, semizotu, soya, çay, üzüm ve keten tohumu).
Günde yarım Saat yürüyün. Bu kalp krizini yüzde 50 azaltır. Haftada en az 5 kez egzersizle bu riski yüzde 98′e kadar indirebilirsiniz.
Karaciğerinize güveniyorsanız, günde 2 kadeh şarap için.
Günde bir avuç kayısı ya da incir sağlıklı beslenme için vazgeçilmezdir.
Sarımsak vücudun koruyucu hücrelerini destekler ve tansiyonu düşürür.
Etin yanında çiğ Domates yararlı. Domatesteki Lycopin antioksidan, etteki zararlı olan omaga-6′yı yok eder.
Hür türlü kızartmadan uzak durun.
Lahana zayıflamak için çok yararlı.
Her sabah bir bardak ılık suyun ardından, bir avuç ceviz yiyin.
Şişmanlık sigara kadar tehlikeli, özellikle bel kalınlığı.
Şişman olabilirsiniz ama spor yapıyorsanız, hiç spor yapmayana göre daha az risk altında olursunuz.