İşte Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yaktıran Besinler

0
879

Metabolizma yavaşladığında yağ yakımı azalır. Dolayısı ile yağ yakımı azaldığı zaman kilo dengesinin korunmasında sıkıntılar başlayabilir, bu durum bağlı olarak bölgesel yağlanmalar da artar. Özellikle yaş ilerledikçe metabolizmanın hızı daha da yavaşlar. Bu durum ilerleyen yaşlarda çok daha kolay kilo alınmasına ve alınan kilonun vücuda daha çok yerleşerek, kolayca verilememesine sebep olur.

Beslenme düzenine biraz özen gösterilerek metabolizma hızlandırılabilir. Düzenli spor yapmanın yanı sıra doğru beslenmek de metabolizmayı hızlandırmak ve fit bir vücuda sahip olabilmek açısından oldukça önemli.

Peki hangi besinler metabolizmayı hızlandırır?

İşte metabolizmayı hızlandıran besinler:

Protein

Metabolizmayı hızlandırmak için proteinle beslenin. Protein olarak hem hayvansal hem de bitkisel besinlerden tüketebilirsiniz. Protein alınması daha geç acıkılmasını sağlar çünkü protein ile beslendiğinizde uzun süre tok hissedersiniz, açlık duymazsınız. Yumurta, peynir, yoğurt ve süt mutlaka günlük beslenme programınızda olmalı. Kahvaltı günün en önemli öğünü, bu nedenle kahvaltı yapmaya önem verin. Kahvaltınızda protein almanız peynir ve yumurta tüketerek çok daha kolay. Kırmızı et protein listenizde yer alabilir buna karşılık kırmızı ete nazaran daha az yağ içerdiğinden dolayı balık, hindi ve tavuk daha çok tüketilebilir. Özellikle balığı sofranızdan eksik etmeyin.

Acı biber

Acı biber metabolizmayı hızlandıran besinlerden biri. Herkes acı yiyemez ama acıyı sevenlerdenseniz acı biber tam size göre. Metabolizmayı hızlandırmasının sebebi içerisinde bulunan ve yakıcı özelliğe sahip capsaicin adlı madde. Acı biber yendikten sonra, yaklaşık 3 saat boyunca metabolizma hızın neredeyse iki katına kadar çıkabiliyor. Acı biber tüketerek iştahınızı da azaltmış olursunuz.

Enginar

İşte sofranızdan ve beslenme listenizden eksik etmemeniz gereken en önemli besinlerden biri. Karaciğerde meydana gelen yağlanmayı önlemek için mutlaka enginar tüketin. Neden derseniz, karaciğerde oluşan yağlanma metabolizmayı yavaşlatan önemli sebeplerden biri. Karaciğerin gelişiminde ve korunmasında etkili olması nedeniyle tam bir karaciğer dostudur diyebiliriz. Yağ oranının düşük olması nedeniyle diyet yapanlar için uygun bir besin. Sindirimi kolaylaştırması, hazımsızlığın giderilmesinde etkili olması, idrar söktürücü özelliğe sahip olması bu besinin değerini daha da arttırıyor.

Lifli yiyecekler

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan posaları sindirim sırasında kullanılan enerjiyi artıracağından metabolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak sağlayacaktır. Bu sebeple özellikle diyet yaparken mutlaka kullanılması gerekmektedir. Üstelik kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları da çözer. Beslenme listenize lifli gıdalardan olan kabak çekirdeğini, fındığı, bademi, lahanayı, brokoliyi ve meyve olarak da elmayı, portakalı, greyfurtu da ekleyin. Özellikle lahana hem düşük kalorili olması hem de bağırsakların hareketini arttırması nedeniyle oldukça ideal. Lahana çorbası ile kilo verebilmeniz çok daha kolay.

Tarçın

Tarçın kan şekerini düzenlemesinin yanı sıra daha uzun süre tokluk hissi de veriyor. Sindirim sırasında vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın hızlandırması ise harcanan enerji miktarını arttırıyor. Tarçını ayrıca soyduğunuz meyvelerin üzerine de biraz dökerek tüketebilirsiniz özellikle elma ile muhteşem uyum sağlar. Böylelikle tatlı yeme isteğinizi de dizginlemiş olursunuz.

Elma sirkesi

İçerdiği asetik asit nedeniyle elma sirkesi metabolizmayı hızlandıranlardan bir diğeri. Elma sirkesini salatalarınıza koyarak tüketebilirsiniz. Daha hızlı kilo verebilmek istiyorsanız, elma sirkesini su ile karıştırıp içtiğinizde kilo vermenizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi hazımsızlığa da iyi geliyor. Bir bardak elma sirkesine, bir çay kaşığı bal ekleyerek içmek hazımsızlığı giderebilir.

Keten tohumu

Keten tohumu tokluk hissi yaratırken, bağırsak hareketlerinin artmasını da sağlıyor Kabızlığı önlemesi dışkıyı yapmayı da kolaylaştırıyor. Gün içerisinde keten tohumunu yoğurt ile karıştırıp birlikte yiyebilirsiniz. Yoğurt zaten metabolizmayı hızlandıran ve gün içinde tüketilmesi gereken besinler arasında.

Zencefil

Zencefil metabolizmayı nasıl hızlandırır derseniz, metabolizmayı hızlandırmasının nedeni vücut sıcaklığını yükseltiyor olması. Zencefil yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık olarak %20 oranında arttırıyor. Ayrıca sindirime de yardımcı oluyor.

Metabolizma hızlandıran besinleri tüketmenin yanı sıra vücudunuza bolca sıvı alın

Su

Metabolizma hızını azaltan etkenlerden bir tanesi de, suyun yeterli oranda tüketilmemesi ve günlük su ihtiyacının tam olarak karşılanamaması. Ödem atmak, metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek istiyorsanız, günde 2 litre su tüketmeye mutlaka önem verin. Özellikle öğünlerden önce tüketilen su metabolizmayı hızlandırıyor.

Kimi zaman yoğunluktan kimi zaman ihmalden su içmek atlanabiliyor. Sadece kilo vermek için değil, hem bağışıklığı arttırmak hem de cilt sağlığı ve güzelliği açısından da su tüketimi oldukça önemli. Çalıştığınız masaya ya da nerede olursanız olun gözünüzün önünde olabilecek bir yere bir şişe su sürekli yerleştirirseniz gözünüz gördükçe daha fazla su içebilirsiniz.

Yeşil çay

Vücut sıcaklığını artırıp metabolizmayı hızlandıran diğer bir kaynak da fenol adlı bir bileşiğe sahip olan yeşil çay. Ödem atmak, bel bölgesindeki yağlanmayı önlemek, açlık hissini bastırmak ve metabolizmayı hızlandırmak istiyorsanız, günde iki veya üç bardak sıcak veya soğuk taze yeşil çay için. Yeşil çay ile birleştirebileceğiniz en güzel şey tarçın.

Taze meyve suları

Suyun yanı sıra, sıvı tüketimini arttırmak için idrar söktürücü özelliği nedeniyle C vitamini içeren portakal, greyfurt gibi meyvelerin suyunu da aşırıya kaçmadan içebilirsiniz. C vitaminli içecekler ile sıvı tüketimini arttırmanın yanı sıra bağışıklığınızı güçlendirerek kış hastalıklarından da korunmuş olursunuz.