Gece Yemek Yemek Sakıncalı Mı?

0
1400

“Gece yemek yemek sakıncalıdır” kuralı artık yıkılıyor. Aksine, özellikle gece ders çalışan, bilgisayar başında takılan ve haliyle karnı acıkan bizler için güzel haber geldi. 9′dan sonra yemek yemek hiç de sanıldığı gibi tehlikeli değil. Aksine, doğru yiyecekleri seçersen kilonu dengeleme ve sağlık açısından gece yemek yemenin yararları bile var. Ama gece yemeklerinde doğru yiyecekleri seçmen şartıyla! Peki, gece 9′dan sonra ne yemeli ya da yememeli, hem açlığımızı gidermeli, hem midemizi rahatsız etmemeli hem de formumuzu korumalı…

Abur cuburdan uzak dur!

Elbette film izlerken, ders çalışırken, bilgisayar başında oyun oynayıp Hep17′nin keyifli konu ve haberlerini okurken cips, dondurma, çikolata gibi atıştırmalıklar yemek çok keyifli. Ama 9′dan sonra yemek yemek serbest derken, kastımız bunlar değildi. Sakın! Tercihini sebze ve meyveden yana kullanmalısın.

Yemeden önce su iç!

Gece çok mu aç olduğunu hissediyorsun? Açlık duygusunun genellikle vücudunun susuz kaldığının bir sinyali olduğunu biliyor muydun? Gün içinde yeterli miktarda su içiyorsan, zaten gece de karnın kolay kolay acıkmaz. Eğer gece çok acıktıysan, bir şeyler atıştırmadan önce koca bir bardak dolusu su içmeyi dene. Su, en azından fazla yemek yemeni engeller.

Aç mısın, sıkıldın mı?

Gece yemelerinin büyük bir kısmının sıkıntıdan kaynaklandığı söyleniyor. Aslında çok doğru bir tespit. Özellikle yoğun ve koşuşturma içinde geçen bir günün ardından internet başında miskin miskin sörf yapmak haliyle hepimizi sıkar, mutfak dolaplarını karıştırma konusunda bizi dürter. Geceleri yapacak daha iyi bir fikrin yoksa, eminim sen de kendini buzdolabının karşısında bulursun. O yüzden canın bir şeyler yemek istediğinde kendine gerçekten aç olup olmadığını sormayı ihmal etme! Çünkü büyük ihtimalle sıkıntıdan mutfaktasın.

Kahvaltıyı es geçme!

Gece yemek yemek, ertesi günkü kahvaltı düzenini bozabilir; sabah uyandığında büyük ihtimalle canın hiçbir şey yemek istemeyecektir. Kahvaltı etmediğin zaman da gün içinde metabolizman yavaş çalışacak ve bu da kilo almana neden olacak. İşte, aslında gece yemeklerinin en büyük tehlikesi bu noktada başlıyor. O yüzden kahvaltıyı sakın atlama; daha iyi bir gün için kendini ona göre ayarla!

Baharat ve yağlar cız!

Ağır baharatlı ve yağlı yiyecekler mide ekşimesine, gece huzursuz bir şekilde uyumana neden olur. Tatlı tatlı uyumak için kendine bir iyilik yap ve baharatlı, yağlı yiyeceklerden, gece 9′dan sonra özellikle uzak dur!