Diyet Yaparken Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalıyız?

0
439

Diyet yapmak hayatımızın bir gerekliliği durumuna gelmiş bulunmaktadır. Bunun sebebi ise bundan böyle tüm yiyecekleri en doğal halleri ile tüketemiyor oluşumuz ve bununla beraber, hazır yiyecek tüketimine düşkünlüğümüzün artarak çoğalması şekilde görülebilir. Hareketsiz bir hayat ve stres faktörü bu gibi koşulların etkisi ile sıhhatli beslenme, metabolizmamıza müsait bir diyet programı oluşturma benzeri konular son zamanlarda çok olarak gündemdedir. Diyet yaparken tüketilmesi serbest olan besinler bilinirken, diyet yaparken tüketilmemesi gereken besinler üstünde çok fazla durulmamaktadır.
Tuz, Şeker, Hamur İşleri
Diyette olanlar için yasaklı besinler içinde elbette öncelikli şekilde tuz, şeker ve hamur işi yer alır. Bu besinler diyetinizin çöpe gitmesine sebep olacak besinlerdir. lakin bir miktar tuz tüketimi vücudunuz için gereklidir. Bu sebeple yemeklerinize bir miktar tuz ekleyebilirsiniz. Bunun birlikte özellikle hamur işi asla ve asla diyette olan bireyler için tavsiye edilmez. Bu sebeple bu yiyecekleri tüketmenize teşvik edecek ortamlardan uzak durmanız tavsiye edilir.
Yemeklerinizi Zeytin Yağı ile Yapmalısınız

Diyet yaparken tüketmemeniz gereken besinler içinde, ayçiçek yağı benzeri yemeklerinizde sık yoğun kullandığınız sıvı yağlar yer alır. Yemeklerinizi mısır veya ayçiçek yağı yerine zeytinyağı ile yapmalısınız ki bu hem sindirim hem boşaltım sisteminiz için faydalı olacak ve hem de diyetinizin işe yararlılığına bir ziyan vermeyecektir.
Diyet Yaparken İstediğimiz Kadar Meyve Yiyebilir miyiz

Diyet yapmak konusunda yanlış bilinenler arasında, gün arasında bolca meyve tüketilebileceği yer alır. Diyet, gün içinde tabak tabak meyve yemenize izin vermez. Diyette iken özellikle yüksek oranda enerji verici meyvelerin bolca yenmesi tavsiye edilmez. sonuç olarak meyvelerin şeker içerikli olduğunu unutmamanız gerekir. Diyette meyve tüketimi, ara öğünleriniz için bir ve ya iki tane meyve olarak belirlenir.

Kuruyemiş ve Aburcubura Dikkat..!

Diyet yapan kişilere, karbonhidrat ağırlıklı değil protein ağırlıklı beslenme tavsiye edilir. Bu yüzden gün içinde, yağsız kırmızı et, tavuk eti ve abartmamak şartıyla balık tüketimi serbesttir. Ancak bu yiyeceklerin ızgara olması hedefinize ulaşmanızı daha da kolaylaştıracaktır. Peynir, yoğurt tüketimi diyet için uygundur. Bunun yanında abur cubur tarzı yiyecekler ve kuru yemişler kilo almanıza neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here