Demir Eksikliğine Ne iyi Gelir?

0
805

1. Kullanmak zorunda iseniz demir haplarını C vitamini bakmından zengin yiyecek ve içeceklerle için
Demir haplarını tadı da kokusu da pek hoş değil ve aç karnınız aç karnına almanız da iş zorlaştırabilir. Demir takviye haplarını portakal suyu, çilek ya da kivi de tercih edilebilir.

2. Kırmızı et tüketimini daha fazla yemeğe özen gösterin
Demir minerali bakımından zengin pek çok besin vardır ama bunların en kaliteli olanı ise kırmızı ettir. Özellikle de sakatat olarak satılan karaciğer tam bir demir deposudur. Eğer etin tadı kokusu size çok gelmiyorsa sebzeli yemeklerinizle birlikte pişirin.

3. Yeşillikleri bol bol yiyin
Yeşilliklerin demir açısından iyi birer kaynak olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle ıspanak ve lahana. Yaprakları ne kadar yeşilse, o kadar demir içeriyor demektir… Eğer et yemiyorsanız, bu sizin için sevindirici bir haber olmalı.

4. Demir tava tencere kullanın
İlginç ama demir tava kullanmak, vücuttaki demir seviyesini yükseltmeye yardımcı oluyor çünkü içinde yaptığınız yemeklere demir bitleri süzülüyor. Kulağa tuhaf, hatta komik gelse de doktorlar tarafından önerilen bir yöntem.

5. Periyodlarınızı evcilleştirin
Eğer ağır regl dönemleri geçiriyorsanız, hafif ve düzenli geçirenlere göre vücudunuzdaki demir seviyesinin daha düşük olması söz konusudur. Dönemin başladığı ilk iki gün düzenli olarak İbuprofen alarak, kanamanızı azaltabilir, süreci evcilleşitrebilirsiniz. Bu sadece demir seviyesinin düşmesini engellemeye değil, aynı zamanda regl sürecini daha az ağrılı geçirmenize de yardım eder.

6. Demir takviyeli kahvaltılık tahıllar tüketin
Birçok kahvaltı gevreği demirle güçlendirilmiştir. Ama hepsindeki demir seviyesi bir değildir. Etiketleri inceleyerek içeriğinde en yüksek demir olanları tercih edebilir ve kahvaltı yaparken demir yoksunluğunuzu giderebilirsiniz.
7. Akıllı atıştırmalıklar
Gün içinde tükettiğiniz atıştırmalıklar da size yardımcı olabilir. Patates cipsi yerine, kuru hububat veya patlamış mısır yiyin ya da canınız tatlı istediğinde kurabiye yerine kuru kayısıya yönelin.