Daha Fazla Kalori Yakmak İsteyenlere Birkaç Tüyo

0
814

Organizmamız, alınan ya da verilen kilolara kolayca uyum sağlayan onu korumaya programlı bir sistemdir. Diyet yapmaya başladığınız zaman organizmanız eski kiloları korumak için kıyasıya bir mücadele içine girmektedir. Birdenbire çok düşük kalorili bir beslenme alışkanlığına girildiği vakit, organizma inatla karşı çıkarak bazal metabolizmayı uyandırma yoluna gitmektedir. Yavaş şekilde çalışmaya başlayan metabolizma kilo verme sürecini yavaşlatmaktadır. Bu sebepten dolayı da eğer sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, günlük kalori miktarınızı asla aniden değil, yavaş yavaş azaltmanız gerekmektedir.
Hayvansal gıdalar değerli birer protein kaynaklarıdır. Aminoasit içeren bu gıdalar organizma kaslarını üretmek için birer kiremit taşı görevini üstlenmektedir. Organizma bu aminoasitleri özümsemek için bol enerjiye gereksinim duymaktadır. Kısaca, protein içerikli gıdalar daha çok kalori yakılmasına sebep olmaktadır. Fakat aşırıya kaçmamaya da itina göstermek gerekmektedir.
İyi bir uyku uyumak kesinlikle organizmayı dinlendirmektedir.

Akşam vakitleri az ve hafif gıdaların tüketilmesini sağlamak hem iyi bir uyku çekmenize yardımcı olmakta, hem de kilo alınmamasını sağlamaktadır. Zira akşam saatlerinde metabolizma, alınan kalorileri yakamamasından dolayı vücudun belli bölgelerinde yağ birikimlerinin oluşmasına sebep olmaktadır.
En önemlisi hususlardan birisi de kati olarak kahvaltı öğününün ihmal edilmemesi hususudur. Günün en önemli öğünü olarak kabul edilen kahvaltı edilmez ise metabolizma kesin ve net olarak kalorilerin yakılması eğilimine girmeyecektir. ​ ​​​