Bu Bölgede Çıkan Sivilcelere Dikkat!

0
825

Burun Bölgesi Sivilceleri

Uzmanlara göre burun bölgesinde oluşan sivilceler genellikle ilerleyen yaşlarda kalp rahatsızlığı durumunun ortaya çıkma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Araştırma raporuna göre deneklerin burun bölgelerinde sivilceleri yoğunlukta olanlarda yüksek tansiyona da rastlandığı, atar damarlarda yağlanma ve kalp kapakçıklarında aşırı baskı olduğu ortaya çıktı. Doktorlara göre burun bölgesinde sivilcelenme sık görülenlerin tuz tüketimini minimum seviyeye indirmeleri tavsiye ediliyor.

Çene Bölgesi

Dudak bölgesinin altından boynumuza kadar uzayan bölgede çıkan sivilcelerin, yapılan araştırma sonuçlarına göre sindirim sistemi bozukluklarının habercisi olduğu belirtilmekte. Öyle sindirim sistemi ve özellikle bağırsak fonksiyonlarında sorun yaşayanların, genellikle çene bölgelerinde sivilcelenme olduğu ve bu problemi yaşayan hastaların sütlü ve yağlı gıdalardan uzak durmaları gerektiği söyleniyor.

Yanak Bölgesi

Yanak bölgelerinde çıkan sivilcelerin en önemli nedeninin ağız bakımından kaynaklandığını söyleyen uzmanlar, çürük dişlerin yanak bölgelerinde aşırı derecede sivilcelenmeye neden olduğunu sözlerine ekliyor. Yanak bölgesinde sivilceleri azaltmanın en önemli yolu ise düzenli diş fırçalama, ağız bakımı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmaktan geçiyor.

Alın (T Bölgesi)

Alın bölgesinde sivilcelerin armasının en önemli nedenlerinden birisinin karaciğer bozuklukları olduğunun altını çizen uzmanlar, yapılan klinik deneylerin bu tezi doğruladığını belirtmekte. Aşırı kilolu kişilerde karaciğer yağlanması, alkol tüketimi ve karaciğere bağlı fonksiyonel hastalıklarda T bölgesi olarak isimlendirilen alın ve çevresinde sivilce oluşumu gözlendiği açıklanıyor. Alın bölgesi sivilcelenmesini önleyecek en önemli uygulamanın, bol miktarda su tüketimi olduğunun altı çiziliyor.

Kulaklar

Kulak ve kulak bölgesinde çıkan sivilcelerin nedenlerine gelince başta böbrek bozukluğu, böbreklerde taşlanma ve erkeklerde prostat belirtilerinin neden olduğu açıklanmakta.

Dudaklar

Akciğer hastalıklarının neden olduğu dudak sivilceleri, yapılan laboratuvar deneylerinde de bir kez daha kanıtlanmış durumda. Özellikle sigara tüketimi, oksijen miktarı düşük olan alanlarda uzun süre bulunmak akciğer fonksiyonlarının zamanla zarar görmesine ve dudaklarda sivilce oluşmasına neden oluyor.