Alerjiler, Belirileri ve Tedavileri

0
962

Alerji kısaca, bağışıklık sisteminin alerjenlere verdiği tepkidir. Genetik etkilerin önemli bir rolü vardır. Yani ailede alerji sorunu yaşayan yakın akrabalar varsa sizde de herhangi bir şeye alerji gelişebilir. Vücudun zayıf olduğu, bağışıklığın türlü dış etkenlere geçit verdiği hamilelik ve hastalık gibi dönemlerde alerjiye karşı daha açık oluruz. Alerji belirtileri bazen yıllarca görülmezken bazen de her mevsim ya da belli periyotlarda geri gelir. Vücudunuzun neye alerjisi varsa ona göre bir tepki verir. Bu tepkiler de alerjinizin belirtileridir.

Genel alerji belirtileri şiddetli kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olmaktadır. Ayrıca bu belirtiler alerjene ve kişiye göre değişebilmektedir. Gıda alerjisi bilinen en büyük alerji türüdür. Hemen herkeste oluşabilir. Özellikle birkaç yiyeceğe karşı duyulan alerjik tepkiler çok ünlüdür. Süt, laktoz, fruktoz, fıstık vs… Gıda alerjisi kimilerinde hafif atlatılabilir ancak kimilerinde çok ciddi boyutlara gelebilir, hayatı tehdit edebilir hatta ölüme bile sebep olabilir. Yumurta, buğday, süt, fıstık, balık, kabuklu deniz ürünleri, soya gibi ürünlere alerjiniz olabilir.

Mevsimsel alerjilerden bahar alerjisi ve kış alerjisi de can sıkıcı boyutlara varabilir. İlkbaharda havada uçuşan polenler, havada, evde, giysilerdeki toz, kir ve tüyler, hayvan tüyü, bitkiler vs de bulunan alerjen maddeler sürekli bizi hapşırtır. Kaşıntı, öksürme, gözyaşı, burun akıntısı, gözde kızarma gibi birçok belirtisi ve sonucu olur. Evcil hayvanlardan özellikle bol tüylü olan kedi ve köpeklerden geçen alerjenlerle de alerji yaşanabilir. Saman nezlesi, güneş alerjisi, kozmetik alerjisi, ilaç alerjisi, nikel takı alerjisi, kimyasal alerjisi, penisilin alerjisi türleri de vardır.

Alerji tedavisi için doktorunuz önce neye alerjiniz olduğunu tespit eder. Bunun için alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Sağlık geçmişiniz ve yaşadığınız belirtiler kapsamlı biçimde incelenir. Cilt ve kan testleri yapılır. Alerji testleri negatif çıkarsa bağışıklık sistemi için bazı diğer testler yapabilir. Alerji tespit edilince önce korunma sonra da iyileştirici ilaç tedavisine başlanır. Alerjiye neden olan tüm alerjenlerden uzak durmanız önerilir. Belirtileri hafifletmek ve daha rahat yaşamak adına bazı ilaçlar ve krem, losyon ya da merhemler verilecektir.

Soğuk alerjisi ise aşırı soğuk bir ortama geçildiğinde solunumu anormal derecede etkileyen ve fiziksel özellikleri yoran bir alerji türüdür. İlaçla önlenebilir. Ciltte şişme, kaşıntı, morarma, kurdeşen, kızarma gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. Antihistaminler ve ilaç tedavisi ile bu hastalık geçirilir. Alerjenler doğal ortamdan veya kimyasal olarak kirletilmiş çevresel ortamdan kaynaklanabilirler. Alerjik rinit de özellikle bebek ve çocukları kolayca etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Mevsimsel görülür ve alerjen maddelerin çevreden uzaklaştırılması gerekir. Damla verilebilir, nazal spreyler uygun görülebilir.