Akdeniz Diyeti Kalbe İyi Geliyor

0
747

Akdeniz diyeti olarak adlandırılan batı diyetinde mümkün olduğunca sağlıklı besinlerle beslenme amacı güdülür. Kalp hastalığı olan kişilerin sağlığı için daha sağlıklı beslenme düzeni benimsemeleri gerekiyor. Akdeniz tipi beslenme düzeni de kalp sağlığını koruyor. Meyve, sebze, balık, rafine edilmemiş gıdalar Akdeniz diyetinin temel taşlarını oluşturuyor. Rafine edilmiş tüm gıdalar, tahıllar, şekerler, şekerli içecekler ve derin yağda kızartılmış yiyecekler ise yasak. Araştırmalara göre Akdeniz diyetine geçenlerde kalp krizi ve felç riski büyük oranda azalmakta. Aynı şekilde sağlıksız yönleri de engelliyor, kalp sorunlarını riske atan şeylerin önüne geçiyor. Tamamen kalbi ve sağlığı koruyan bir beslenme planı.

Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi’nde Auckland City Hastanesi’nde Prof. Ralph Stewart tarafından yönetilen bir araştırmada şu detaylar var. Dünya çapında 39 ülkeden stabil koroner arter hastalığı olan 15.482 kişinin durumları 4 yıl boyunca izlenmiş. Ortalama 67 yaşında olan katılımcıların bu süre zarfında Akdeniz diyeti ile beslendikleri ve büyük ölçüde kalp krizi oranlarında azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Her 100 kişinin 97’sinde bu kural işlemektedir. Sağlıklı gıdalarla beslenerek kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı ve kalp sorunlarından ani ölüm riski azalıyor. Katılımcıların her hafta ne kadar miktarda alkol tükettiği, tam tahıllar veya rafine tahıllar, et, balık, süt ürünleri, meyve, tatlılar, şekerlemeler, şekerli içecekler, bol yağda kızartılmış gıdalar ve sebze tükettikleri de incelenmiştir.

4 yıllık araştırmanın sonucunda 1588 kişinin %10’u hariç diğerlerinde olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Gelir ve eğitim düzeyi yüksek olan kişilerde daha olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür. Bilinçli beslenme bu konuda büyük önem taşımaktadır. Meyve ve sebze tüketimi kalp krizi, felç ve ani ölüm riskini azaltıyor. Karbonhidrat, şeker ve kızartma yağlar ise aksine kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Akdeniz diyeti kalp hastalıklarına karşı koruyor ancak henüz tansiyon, kolesterol gibi diğer risk faktörlerine karşı etkileri kanıtlanmadı. Çalışmalar sürüyor. Sağlıksız gıdalar zararlı ve Akdeniz diyeti gibi popüler sağlıklı beslenme planları giderek inanırlığını daha da artırıyor. Dünyada milyonlarca kişi sağlığı için bu beslenme tipine geçti. Zeytinyağı ve yararlı yağlara yönelmek çok etkili.

Zeytinyağı, tam tahıllar, meyve sebze ve balık tüketimine dayalı olan Akdeniz diyeti sağlığa oldukça faydalı. Kanser ve kalp hastalıklarından koruyan Omega 3 yağ asitlerini barındıran gıdalar bu diyette bolca var. Lif içerdiği için sağlıklı kiloda kalmayı hatta zayıflamayı da kolaylaştırıyor. Kilo kontrolü de kalp damar sağlığında mühim. Akdeniz diyetinin en faydalı elemanı tekli doymamış yağları ile zeytinyağı. İyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürerek kolesterolü dengeliyor. Sinir hastalıklarını önlüyor.

Akdeniz diyeti kolon kanseri ve mide kanserini de önlüyor. Deniz ürünleri ile birlikte tüketilen zeytinyağı damar sertliğini önlüyor. Polifenoller de damarları koruyor, tıkanmayı gideriyor. Aspirin kadar damar açmada etkili olan zeytinyağı; kan pıhtılarının oluşumunda görev alan trombositlerin yapışkanlığını azaltıyor. Kemiklerin de ileri yaşa bağlı erimesini ve güçsüz kalmasını önlüyor. Diyabeti de önlediği biliniyor. Kısacası Akdeniz diyeti ile tüketilen tüm sağlıklı gıdalar baştan aşağı sistemi olumlu etkiliyor. Sağlıklı olmamızı sağlıyor ve birçok ciddi hastalığın önünü kesiyor.