Meyve Sebzelerinizin Taze Kalması İçin Öneriler

0
953

LİMON

Kesilen limon çok çabuk kuruyacağı için limonun daha uzun süre dayanması için yapmanız gereken bir tabağa sirke koyarak limonun kesik tarafını sirkeye batırabilirsiniz, sirkenin kokusundan dolayı rahatsız olanlar ya da sirke kullanmak istemeyenler için ise limonun kesik tarafını şekere batırarak bir sonra ki kullanıma kadar o şekilde kalması limonun kurumasını engelleyecektir. Eğer kestiğiniz limonu bir kaç gün içinde tüketecekseniz tuz da diğer bir alternatif olarak değerlendirebileceğiniz yöntemler arasında, limonun kesik tarafına tuz serperek bir kaç gün kurumasını engelleyebilirsiniz. Buzdolabının nem oranı düşük olduğu için limonlarınızı buzdolabında saklarsanız dayanıklılık süresini arttırmış olursunuz.

MANTAR

Mantar çok sık tüketilen bir yiyecek olmasıyla birlikte genelde insanların bozuk olup zehirleyebileceği korkusu taşıdığı da bir yiyecektir. Mantar hasat edildikten sonra 1-7 gün içinde tüketmek gerek. Buzdolabında 1 / -4 derece arasında saklamak en uygun koşuldur. Oda sıcaklığında ise mantarı gün içinde tüketmek en sağlıklı yoldur. Mantarın bozulduğunu anlamak için rengine bakmak önemlidir renginde sararma ya da kararma olması mantarın bozulmaya başladığının göstergesidir.

MUZ

Muzların bozulmaması için ilk yapılması gereken şey aldığınız muzları poşetinden çıkartmak olmalıdır çünkü plastik torbalardaki nem muzun çürümesini hızlandırır. Eğer aldığınız muz yeşil renkte ve ham ise oda sıcaklığında saklamalısınız. Sıcaktan çabuk etkilenen muzları güneş ışığı olan yerde muhafaza etmek yerine normal oda ısısında saklayın. Muz demetinizden biri ya da bir kaçı fazla olgunlaşıp çürümeye başladıysa demetten ayırmanızı öneririz çünkü çürüyen muz diğer muzlarla etkileşime geçerek diğer muzlarınızında hızla büyüyüp olgunlaşmasına ve çürümesine neden olacaktır. Muzların hava ile temasını keserseniz muzlarınızın tüketim ömrü artacaktır bunun içind ehava alan yeri yani uç kısmını bir aliminyum folyo ile sararsanız muzlarınızın dayanıklıklığını sizde fark edeceksiniz.

ÇİLEK

Çilek belkide en kolay bozulan meyvelerin arasında gelmektedir. Aldığınız çileklerin sapını kopartmadan bir kase içinde 2 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Çok narin ve kolay bozulan bir meyve olduğu için gün içinde tüketmeniz en faydalısıdır.

PATATES

Patates diğer sebze ve meyveler gibi buzdolabında saklanmaz, aksi taktirde içinde bulunan nişasta şekere dönüşür ve pişerken kabukları kararır. En iyi saklama koşulu patatesi karanlık,kuru ve serin bir ortamda saklamaktır. Poşet yerine kese kağıdında saklamak ömrünü uzatır, filizlenen patateslerde “solanin” denilen bir toksik madde arttığından filizlenen patatesleri tüketmemek en doğrusudur ya da tüketilecekse kabuklarını kalın bir şekilde kesip filizlenen kısımdan iyice ayırmak gerekmektedir.

KAVUN & KARPUZ

Kesilmediği sürece kavun ve karpuz hemen bozulmaz ve oda sıcaklığında bir yerde muhafaza edilir. Kesilen karpuz ve kavunu buzdolabında muhafaza etmek ve soğuk tüketmek gerekmektedir. Buzdolabında bekletilen kavun ve karpuzları bir kaç gün içinde tüketmek gerekmektedir. Ağzı açık bir şekilde buzdolabında bekletilen kavun ve karpuza diğer yemeklerin tadı kolay geçebileceğinden dolayı üzerini bir streç film ile kapatmanız kokunun içine işlemesini önlemektedir.