Mayaların Gizli Şifası! 1 Kaşığı Kilolardan Kurtarıyor

0
724

Mucize bitki chia ile fazla kilolarınızdan kurtulun.
Güney Amerika ülkelerinde sıkça tüketilen chia ülkemizde daha çok zayıflamaya olan etkisi ile gündemde. Chia tohumu özellikle Aztek ve Mayaların dayanıklılık sırrı, gizemli enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Aztek ve Mayalar’ın uzun yolculuklarda kendilerine enerji versin diye bir kese içinde yanlarında chia tohumu bulundurdukları söylenir.

Doğal bir omega-3 kaynağı chia bitkisi aynı zamanda sayısız vitamin ve mineral içerdiğinden, chia tohumları birçok sağlık problemleri için fayda sağlamaktadır. Bağırsakları temizleyerek vücutta detoks etkisi oluşturur. Yüksek miktarda life sahip olan chia tohumu kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Chia tohumu ile hazırlanan gıdalar tokluk hissi verdiği için diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. Bu nedenle chia özellikle kilo vermek isteyenler için ideal bir bitki olmaya aday. Chia tohumu yutulduğunda midede şişer ve uzun süre tok tutmayı sağlar.

Nasıl tüketilir?

Günlük tüketilme miktarı ortalama 1-2 yemek kaşığı kadardır. Yoğurt ya da mısır gevreklerinin içine karıştırılarak tüketilebilir. Bunun dışında kahvaltılardan sonra bir bardak suya 1 yemek kaşığı öğütülmüş ya da tane halindeki chia çekirdeği atarak yarım saat bekletip içebilirsiniz.