Kendiniz İçin Doğru Parfümü Nasıl Seçmelisiniz?

0
849

Her kadın için kullandığı parfümün bir nevi imzası olduğunu düşünürsek, tenimize ve karakterimize uygun seçim yapabilmek önemlidir. Stil sahibi olmak sadece kıyafetle ve aksesuarlarla, yapılan makyajla ya da yakışan bir saç modeliyle bitmez. Parfüm de bir kadının stilini tamamlayan önemli unsurlardan biridir. Parfümünün hoş kokusu ve etkileyiciliği ile anılmak bir kadının özgüvenini yükseltir. Seçeceğiniz parfümün teninize uyum sağlaması ve karakterinize uygun olması için biraz emek harcamanız gerekir. Bir başkasında çok hoşunuza giden koku kendinizde hoşunuza gitmeyebilir. Size önerilen bir parfüm yerine sizi tamamlayacak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kokulara yönelmeniz doğru parfümü seçimi yapabilmeniz adına çok önemlidir.

 

Peki, kendimiz için doğru olan ve etkili bir parfüm seçmek için nelere dikkat etmeliyiz?

İşte, parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar…

Parfümünüzü değiştirecek ya da ilk defa parfüm alacaksanız parfüm almaya giderken üzerinizde başka bir koku olmamasına, teninizin mutlaka temiz olmasına özen gösterin.
Parfüm seçerken parfümün teninize, kişiliğinize, stilinize uygun olmasına dikkat edilmelidir. Parfümünüz sizi yansıtmalıdır.
Parfümü denerken parfümü bileğinizin iç kısmına bir ya da iki kere sıktıktan sonra kokunun teninize uyum sağlaması ve alışması için biraz zaman verin. Bu süreçte parfümü sıktığınız yeri ovalamayın, koklamadan önce beş dakika kadar bekleyin. Parfümü sürdüğünüz yeri yarım saat sonra tekrar kokladığınızda kalıcılığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Parfümünüzü seçerken başkalarının sizi etkilemesine izin vermeyin. Parfümün kokusu ya da etkisi kişilerin tenine göre farklılık gösterebilir. Size önerilen bir koku başka biri üzerinde muhteşem duruyor olabilir, önemli olan sizin teninize ve tarzınıza o parfümün uyum sağlayıp sağlamadığıdır.
Bir ya da iki parfüm denedikten sonra acele etmeyin. Doğru kokuyu bulmak biraz emek ve zaman ister. Üst üste parfümleri sıkarsanız kokular birbirine karışacağından doğru seçim yapmanıza engel olabilir.
Satıcının kendi üzerine sıktığı ya da bir kağıda sıkılan parfümü veya şişeden koklamak doğru seçim yapmanızı engeller çünkü önemli olan parfümün sizin teninizde denenmesidir. Bu nedenle parfümü mutlaka kendi teninizde deneyin.
Parfüm seçiminde önemli hususlardan biri de yaşa uygun kokuyu bulmaktır. Örneğin genç yaştaki kişilere baharatlı veya çiçek kokuları yerine sabun, meyve kokuları daha çok yakışır.
Parfümün teninize değdiğini düşünerek sizi ve teninizi rahatsız etmemesi açısından kaliteli parfümler tercih etmekte fayda var.
Parfümün kullanılacak ortam ile de uyum sağlayacak tarzda seçilmesi de önemli. Gece saatlerinde daha iddialı ve çarpıcı kokuların tercih edilebilirken, gündüzleri daha hafif kokular tercih edilebilir.