Kabukları Atmayın Değerlendirin

0
566

Narenciye kabuğunun en kolay kullanım alanı rendeleyerek kek, pasta ve tatlılarımıza aroma vermektir.
Narenciye kabuklarınızın diğer bir kullanım alanı kabuklarından reçeller yapmaktır.

Soyduğunuz narenciye kabuklarını fırına koyarak kurutabilir, ardından mikserden geçirerek toz haline getirip cam bir saklama kabının içinde muhafaza ederek keklerinize, pastalarınıza ve tatlılarınıza aroma katabilirsiniz.

İyice yıkadığınız narenciye kabuklarını kaynamış suyun içine atarak demleyebilir ve kendinize soğuk kış günlerinde bitki çayı hazırlayabilirsiniz, demlediğiniz ıhlamurunuzun içine de katabilirsiniz, tadına ve kokusuna doyamayacaksınız.

Limonatalarınızın içine rendelenmiş limon kabuğu koyarak aromasını arttırabilirsiniz.

Narenciyelerimizi (genellikle portakalı) ortadan ikiye bölüp içindeki meyvesini çıkartarak küçük kaplar elde edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz kek karışımını kabuklarının içine dökerek fırında pişirebilirsiniz. Hem görsel olarak çok hoş bir görünüm elde etmiş olursunuz, hem de meyvenin tadı kekinize geçerek güzel bir aroma elde etmiş olursunuz.

Narenciyelerimizi üst kısmından keserek bir kapak elde edebilir ve geri kalan kısımdaki meyveyi çıkartarak oluşturduğumuz kaplara, yaptığımız sütlü tatlıları koyup üstüne de kapak şeklinde kesitiğimiz üst kısmı koyarak görsel bir lezzet şöleni yaratabilirsiniz.

Ortadan ikiye kestiğiniz portakalın içine minik minik doğradığınız meyveleri koyup üstüne bir top dondurma ekleyerek şık bir meyve tabağı şeklinde servis edebilirsiniz.

Kullandığınız narenciye kabuklarını bulaşık makinenizin içine koyarak makinenizi çalıştırabilirsiniz, makinenizi açtığınızda hoş bir koku sizi karşılayacak. (Her yıkamada kabukları değiştiriniz)

Portakaldan mum yapalım dersek ne dersiniz? Öncelikle portakalı ikiye keserek içlerindeki meyvelerini çıkartıyoruz ve iyice temizliyoruz, üst kabuğun üstünü istediğiniz şekilde kesiniz. (Kalp, yuvarlak, çiçek, yıldız, baş harfiniz…) Alt kısımda ise dikkat etmeniz gereken nokta; portakalın dibinde ince uzun çıkıntıyı kesmemeye özen gösterin. onu fitil olarak değerlendireceğiz. Meyve kısmını çıkardığımız portakal kabuğunun içine zeytinyağı ya da aromatik yağlar koyup, fitil kısmını iyice yağlayarak yakıyoruz. Yanması biraz zaman alsa da görüntü ve kokusuna değiyor. Yağ yerine isterseniz normal bir mumun ipini portakalın içine koyup, erittiğiniz mumu portakal kabuğunun içine dökerek de gerçek bir mum elde etmiş olursunuz. Portakalın etrafına karanfil taneleri dizerek farklı kokular yaratabilirsiniz.

Narenciye kabuklarımızı istediğimiz şekillerde keseserek soğuk su ile birlikte ocağa koyup kaynadıktan sonra acılığının gitmesi için suyu dökünüz. Bu işlemi acılığı gidene kadar bir kaç kere tekrarlayınız. Daha sonra üzerine şeker ekleyerek kabuklar şeffaflaşana kadar kaynatınız. Koyu bir kıvam elde edince ateşten alarak şekere bulayın ve kurumaya bırakın ya da şekere buladıktan sonra hazırladığınız çikolata sosuna batırarak enfes şekerlemeler hazırlayabilir, cam kavanozda uzun süre saklayabilirsiniz.

Narenciye kabuklarının içindeki meyvesini çıkarttıktan sonra altından bir kaç tane delik açarak içine bir avuç toprak ve çimlendirmek istediğiniz bitkinin tohumunu koyarak minik saksılar hazırlayabilirsiniz. Görsel olarak güzel durmasının yanı sıra toprağıda nemli tutacağı ve içindeki vitaminleri toprağa geçireceği için çok da faydalı bir saksınız olmuş olabilir.

Mangal ya da ateş yakacaksınız eğer naranciye kabukları gazeteden daha iyi bir alternatif, hem yandığında hoş koku verir hem de narenciyenin içinde bulunan yağlar ateşinizin daha uzun süre yanmasına olanak sağlar.

Evinizi karınca bastı. Karınca ilacı almaya gitmeden önce iki yüz mililitre ılık suya bir kaç parça portakal kabuğu atın ve bu karışımı mikserde püre kıvamına gelene kadar karıştırıp, hazırladığınız karışımı karınca yuvalarına koyun. Bu sayede hem karıncalar kendilerine başka yuva aramaya gidecekler, hem de karınca ilaçları kullanmamış olacaksınız.

Portakalın kabuğunu çok ince rendeleyerek krem kıvamına getirin ve içine bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı akne ve sivilcelerinizin üstüne sürerek 20 dk bekletip bol su ile durulayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here