İstenmeyen Yağlara Çözüm Olan Bir Baharat!

0
1059

Yeni yapılan bir araştırmaya göre kimyon baharatı kilo vermenize, fazla yağlardan kurtulmanıza ve sağlıksız kolesterol seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilir.

İranda bir Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada 88 fazla kilolu ve obez kadın rastlantısal olarak 2 gruba ayrıldı ve 3 ay boyunca her iki gruba da beslenme danışmanlığı verilirken günlük kalori sınırı 500’er kalori düşürüldü.Çalışma sırasında araştırma gruplarından birine düzenli beslenme planına ek olarak 80 gram yoğurda karıştırılan 3 gram kimyon baharatı verildi.3 Aylık deneme süresinin sonunda kimyonlu yoğurt tüketen gruptaki kadınların diğer gruptakilere göre 1, 3 kilogram daha fazla zayıfladığı ortaya çıktı.

Bu sonuçlardan daha da etkileyici olan nokta, kimyon tüketen gruptaki kadınların vücut yağlarından %14.36’lık kısmının azalması. Bu azalan yağ oranı, kontrol grubunun %4.92’lik oranından neredeyse 3 kat fazla.Sonuç olarak kimyonun yağ yakıcı özelliği dışında vücuda başka faydaları da ortaya çıktı. Kimyon tüketen grubun kandaki zararlı yağlarının ve trigliserit seviyesinin 23 puan düştüğü de ortaya çıkan sağlık sonuçlarından.Ayrıca kimyon tüketiminin LDL adı verilen kötü kolesterol puanlarında da 10 puanlık bir düşüş yaratığı da araştırmada edinilen bilgiler arasında.

Peki kimyon baharatı tüketen grupta bu sağlık değişiklikleri nasıl ortaya çıktı?

Kimyon baharatı, kolesterolün vücut tarafından emilimini sağlayan bitki kimyasalları yani phytosteroller bakımından oldukça zengin. Baharatların kilo verme üzerindeki etkilerini gösteren ilk çalışma olmasından dolayı, araştırmayı yürüten yetkililer, tıpkı diğer baharatlar gibi kimyonun da metabolizma hızını arttırdığını düşünüyor.

Kimyon baharatının sağlık ve zayıflama faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bu önerileri uygulayabilirsiniz…

Fırında pişirdiğiniz sebzelere bir çay kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz. Tatlı patates, balkabağı, havuç ve karnıbahar kimyonla birlikte tüketebileceğiniz sebzeler arasında.

Toz kimyonu, sarımsak tozu, soğan tozu, paprika ve kırmızı pul biberle karıştırarak lezzetli bir baharat karışımı oluşturabilirsiniz.

Sandviçlere ilave ettiğiniz humus ve mayonezle kimyonu karıştırabilir ya da bu karışımlardan dip sos yapabilirsiniz.

Fırınlanmış mısır ve fındıkların üzerine kimyon baharatı serperek lezzetli atıştırmalıklar yaratmak mümkün.

Avokadolu guacamole sosuna 1-2 tutam kimyon ekleyerek daha lezzetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.