İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği BİLGİ’de Tartışılacak

0
608

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Londra Üniversitesi’nin dünya çapında yürüttüğü “Öncü Kadınlar Kampanyası”na katılarak, eğitim ve iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunu tartışmaya açıyor. Türkiye’de önemli gündem maddelerinden biri olan bu alana katkıda bulunmak amacıyla düzenlenecek etkinlikte, üniversitelerde oluşturulacak yol haritaları için ilk adımlar tartışılacak.

150 yıl önce ilk kez kadınların üniversiteye kabul edilmesinin öncülüğünü yapan Londra Üniversitesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusuna dikkat çekmek, üniversitelerin bu konuda sorumluluk almalarını sağlamak ve tüm dünyadan üniversitelerin katılımıyla eğitim ve iş dünyasında kadınların maruz kaldığı eşitsizlikleri tartışmaya açmak için dünya genelinde bir kampanya düzenliyor. Yükseköğretimde ve çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunu gündeme getiren “Öncü Kadınlar Kampanyası”, kadınların gelecek nesillerde hem eğitim hem de iş hayatında daha aktif rol almasını sağlamayı hedefliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’de de can alıcı sorunlardan biri olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azaltılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlayarak bu kampanyada yer alıyor. 4 Ekim Perşembe günü santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenecek “İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitsizlikleri” başlıklı konferans ile kampanyanın ilk adımı atılıyor.

Konferans, Ernst & Young Türkiye Denetim Hizmetleri Bölüm Başkanı Dilek Çilingir Köstem’in “Türkiye’de Kadınlar İş Dünyasının Neresinde?” başlıklı konuşmasıyla başlayacak. Konferans kapsamında düzenlenecek “Eşit miyiz?” başlıklı panelde ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Itır Erhart, Doç Dr. Başak Uçanok Tan ve Doç Dr. Yelda Yücel Türkiye’de çalışan kadın temsilleri, iş hayatında eşitlik, istihdam ve meslek seçimi konularını masaya yatıracak.

PROGRAM

10:00 – 11:00 Türkiye’de Kadınlar İş Dünyasının Neresinde?

Ernst & Young Türkiye Denetim Hizmetleri Bölüm Başkanı Dilek Çilingir Köstem

11:00 – 11:15 Kahve molası

11:15 – 12:45 Panel: Eşit miyiz?

“Türkiye’de Çalışan Kadın Temsilleri”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve İş Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç Dr. Itır Erhart

“İş Hayatında Eşitlik Mümkün mü?”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Başak Uçanok Tan

“Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Meslek Seçimi”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Yelda Yücel

Tarih: 4 Ekim 2018, Perşembe

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbulKampüsü, ÇSM 403

Saat: 10.00 – 13.00