Ev Dekorasyonunda Bilmeniz Gerekenler

0
1273

Dekorasyon, yasamış olduğumuz alanı kendi ilgi ve beğeninize göre düzenleme olarak ifade edilmektedir. Dekorasyon da modaya ayak uydurmakta olan bir alan olsa dahi eski stil ve yaşam tarzları evlerdeki etkisini hiçbir zaman için yitirmemiştir. Bundan dolayıdır ki dekorasyonda değişim yavaş seyretmektedir.

2015 ev dekorasyonu 

Sahip olduğunuz bir alanı ya da odayı dekore etme konusunda bir karar aldıysanız, yapmanız gereken öncelikli olarak renkleri belirlemektir. Söz konusu dekorasyon olunca her obje, mobilya ve aksesuarlar sahip olduğu renkler ile kendini ortaya koymaktadır. Odanın hem şekli hem de metrekaresi, renk konusunda önemli bir yere sahiptir. Mesela küçük bir odaya sahipseniz olabildiğince koyu renklerden uzak durmanız daha çok yararınıza olacaktır.

Çünkü koyu tonlar alanları daha küçük ve dar göstereceği için, açık tonlar küçük alanlar için açık renk tonlarına yönelmek daha isabetli bir tercih olacaktır. Bej, krem ve toprak tonları çoğunlukla nötr olarak değerlendirilmekte olan tonlardır. Kendi içlerinde tonlara ayrılan bu renkler oldukça geniş birer renk paletine sahip durumdadırlar. Bundan dolayı, söz konusu bu renk tonlarını duvarlarınız üzerinde kullanıp hareketli renklere sahip koltuklar veya aksesuarlar ile birlikte desteklemek suretiyle, mukemmel ve göz alıcı bir tarz yaratabilirsiniz. Bu uygulama, dekorasyon konusunda uygulanmakta olan son derece küçük bir hiledir.

Eğer odanızın içinde bir derinlik elde etmek istiyorsanız, bir tarafını koyu, diğer tarafının ise bu rengin birkaç ton açığı olacak şekilde boyayabilirsiniz. Tavsiye ettiğimi bu uygulama, odada derinlik ve genişlik meydana getirecektir.

Bu konuda uygulayabileceğiniz bir diğer dekorasyon hilesi olarak da aynalardan bahsedebiliriz Ayna, yer aldığı ortamdaki her şeyi yansıtan bir obje olduğu gibi, özellikle de gün ışığını son derece iyi yansıtmaktadır. Bundan dolayı, dar bir oda içerisine yerleştirmiş olduğunuz bir ayna ortama ferahlık ve aydınlık hissi katmaya yetecektir. Hele ki dar alanlara yerleştirmiş olduğunuz aynalar o alanı daha da geniş bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

 

Dekorasyon konusunda çoğu kez yapılmakta olan en büyük hata ise, mobilya ve duvar renklerine uyum sağlayan nitelikte seçiminde bulunmaktır. Halbuki bunun aksine mobilya ve duvarlarını da kullanmış olduğunuz renklerin zıt tonları daha uygun olacaktır.