Enerji İçeceği ile Alkolü Karıştırıyorsanız; Bu Yazıyı Okuyun!

0
482
Women friends toasting with shots at a bar

Enerji içeceklerini alkolle karıştırmak riskli bir kombinasyon olabilir, bu da kaza ve yaralanma riskini artırır, Kanada’dan yapılan araştırmalara göre.
Enerji içeceğinde bulunan kafein, insanları uyanık hissetmelerini sağlayabilir ve normalden fazla içmelerini teşvik edebilir.
Medic, bunun daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen bunun uyku problemlerine ve kalp atış hızına neden olabileceğini söylüyor.
Hayırseverlik Drinkaware, alkol ve enerji içeceklerinin karıştırılmasını önermez.
Red Bull ve Canavar gibi enerji içecekleri ile alkollü içecekleri ve likörleri karıştırmak, publarda, kulüplerde ve evde giderek daha popüler hale geldi.
Ancak son araştırmalar, yüksek kafeinli enerji içecekleri ile karıştırılan alkolün tek başına içki içmektense veya daha geleneksel bir karıştırıcıdan daha riskli olabileceğini önermektedir.
Bunun nedeni, insanlara “uyanık sarhoş” hale gelebilmeleri – kafeinin uyarıcı etkileri ve alkolün beyin yavaşlatan etkilerinin bir sonucu olması.

Riskler neler?
1981 ile 2016 yılları arasında yayınlanan 13 çalışmanın bir derlemesinde, Victoria Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, enerji içecekleriyle karıştırılmış alkol alımı ile düşme, kavga ve kaza riskinde artış arasında yapılan 10 çalışmada bir bağlantı buldu.
Ancak, çalışmaların çeşitliliği ve sonuçların karşılaştırılmadaki zorluğu nedeniyle yaralanma riskinin boyutunu kısaltamadıklarını söylediler.
Alkol ile enerji içeceklerinin sağlık için zararlı olup olmadığı sorusu söz konusuyken, bunun için daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Şu anda, Gıda Standartları Kurumu ve Zehirlilik Komitesi, kanıtların net olmadığını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here