Cevizin Faydalarını Biliyor Musunuz?

0
623

Bir parça cevizde (yaklaşık 30 gram) şu besin değerleri bulunmaktadır:

185 kalori, 3,89 gram karbonhidrat, 0,74 gram şeker, 1,9 gram lif, 4,32 gram protein.
Cevizin %48’i manganez, %22’si bakır, %11’i magnezyum, %10’u fosfor, %8’i B6 vitamini ve %5’i demir içermektedir.

Ceviz yüksek orandaki tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar ve iyi bir protein kaynağıdır. Sağlıklı yağ oranı ve kalori miktarı yüksektir. Bu nedenle aşırı yemeden ideal miktarda tüketmek yeterlidir. Kalp sağlığı üzerinde etkileri büyük bir meyvedir. Basit karbonhidratları içeren diğer abur cuburlara göre sağlıklı yağlar, protein, lif içeren ceviz daha doyurucu ve yararlıdır. Kalbi koruyan ceviz, uzun ve sağlıklı bir ömrü de müjdeler. Obezite, diyabet, kalp hastalığı riskini azaltan ceviz; enerjiyi artırır, cilt ve saçları besleyerek güzelleştirir.

KALP SAĞLIĞI

Cevizde bulunan sağlıklı yağ asitleri, kardiyovasküler hastalıklardan korur. İnme ve kalp krizi riskini azaltır. Zararlı (LDL) kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür. Koroner kalp hastalığı geçirenlerin fındık ve ceviz tüketmesi önerilir. Kalp hastalığı riskini %37 oranda azaltır.

KİLO YÖNETİMİ

Dinlendirir ve enerji verir. Aşırıya kaçmadan ideal miktarda ceviz tüketmek yağ yakımını destekler, kilo verme sürecinde yardımcı olur. Araştırmalar haftada 1 ila 5 kez birer avuç ceviz tüketen kadınların uzun vadede daha zayıf ve fit olduklarını göstermiştir.

SAFRA TAŞI HASTALIĞI

Sık sık ceviz ve fındık tüketmek, safra kesesindeki kolesistektomi riskini azaltır yani safra taşı oluşumunu önler. Safra taşı ve safra (öd) kesesi rahatsızlığı olanlar ceviz tüketmelidir.

KEMİK SAĞLIĞI

Cevizde bakır madeni bolca bulunuyor. Yüksek miktarda bakır eksikliği vücutta kemik kaybına ve kemik hastalıklarına neden oluyor. Bunu önlemek için ve kemikleri güçlendirmek için ceviz tüketilmelidir. Osteoporoz gibi kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik yoğunluğu azalması, kemik kırılması rahatsızlıklarını önlüyor. Bakır eksikliğinde vücudun bağ dokusu hasar görüyor, kemiklerin yapı taşını oluşturan kolajen üretilemiyor. Manganez, kalsiyum ve bakır içeren ceviz kemikleri koruyor.

EPİLEPSİ (SARA HASTALIĞI)

Manganez eksikliği epilepsi başlangıcına sebep olabilir, saralı hastalarda daha sık nöbet geçirme sebebidir. Kanda yeteri miktarda manganez yoksa bu genetiği etkiler.

Cevizi nasıl tüketebiliriz?

Yağ oranı yüksek olduğundan uzun süre ve açık bir halde tutulduğunda koku yapacaktır. Bu nedenle cevizi kuru, serin ve karanlık bir yerde cam kavanozda saklarsanız raf ömrü uzar. Buzdolabı ya da oda sıcaklığında 1 yıla kadar tutulabilir. Kıyılmış cevizlerle yeşillik ve meyveleri birleştirerek lezzetli salatalar hazırlayabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler, tahıl ürünleri, fındık ve ceviz gibi yemişlerle harika bir granola hazırlayabilirsiniz. Ara öğünlerin kurtarıcısı da olacaktır. Cevizli pesto sos yapıp bu sosu makarna ve gözlemelerde, omlette kullanabilirsiniz. Meyveli yoğurdun içine katıp da tüketebilirsiniz.

Cevizin kalorisi ve yağ oranı fazla olduğundan aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Beslenme düzeninize her çeşit gıdayı alarak dengeyi kurmalısınız. Ceviz sağlıklı ve yararlıdır ancak diğer besinlerle birlikte dengeli bir şekilde tüketilmelidir.