Gardırobunuzu Biraz Rahatlatmaya Ne Dersiniz?

0
744

Dolabınızdakilerle yetinmeyip sürekli yeni birşeyler alanlardan ve ayna önünde saatlerce ne giysem diye vakit geçirenlerdenseniz, gardırobunuzu bir düzene sokmanın zamanı gelmiş demektir.

Kişisel marka, kurumsal stil ve imaj danışmanı Rüzgar Mira Okan’ın bu konuda oldukça etkili önerileri bulunuyor. Sizler için bunları bir araya getirdik.

Gardırobunuz hafiflesin

Gardırop detoksu yaparken stilinizin farkında olmanız önemli. Öncelikle uzun süredir giymediğiniz veya başkasına vermeyi düşündüğünüz kıyafetleri dolabınızdan çıkarın.

Ardından tadilat gereken giysileri belirleyip bunları terziye vermek üzere ayırın.

Dolabınızda kalan kıyafetleri ise renk ve mevsimlerine göre ayırıp, pratik bir gardırop düzeni belirleyerek bunları düzgün bir şekilde yerleştirin.

Gardırobunuzda neler olmalı?

Koyu renk ve yüksek belli ispanyol paça jean’ler gardırobunuzun vazgeçilmez parçası olabilir. Türk kadınlarının vücuduna uygun olan bu model ile daha ince bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dolabınızda mutlaka çizgili parçalara yer verin. Çizgili bir bluz, gömlek veya elbise çabasız bir şıklık için en ideal parçalardan.

Deri etekler, kısa çan elbiseler, uzun çizmeler, kürk yakalar, panço ve pelerinler, oversize kabanlar, triko takımlar, uzun manto ve kabanlar, militer detaylar geçen sezondan beri hakimiyetini sürdüren parçalar. Geçen yıl bu parçalardan edindiyseniz, bunları bu sezon da rahatça kullanabilirsiniz.

Doğru kombin tüyoları

Aldığınız şeyleri kombinlemekte zorlanıyorsanız, kalabalıklığa bir son verin. Kullanışlı ve az parçalarla birden çok kombin yaratabilirsiniz. Bunun için birçok ortamda kullanabileceğiniz zamansız parçalar edinmeye çalışın. Bir ürünü alırken moda olmasına değil stilinize uygun olmasına bakın.

Alışveriş sırasında beğendiğiniz ürünün dolabınızdaki kıyafetlerle uyumlu olup olmayacağını düşünün. Aksi halde bilinçsizce alınmış bir gömlek veya pantolon hiç giyilmeden aylarca dolabınızda durabilir.

Gardırop detoksu için yapılacaklar listesi

Gardırobunuzu düzenlemeniz gerektiğinin farkındaysanız, artık ertelemeyin. Bunun için bir an önce vakit ayırın.
Elinize kağıt kalem alıp verilecekleri ve ihtiyaçlarınızı yazın.
Dolabınızda aynı tür askılar kullanmaya özen gösterin. Böylece daha derli toplu ve hoş bir görüntü yakalarsınız.
Vücut tipinize uygun olmayan kıyafetleri eleyin.
Gardırobunuzun ana parçalarını ve tamamlayıcı aksesuarlarını belirleyip onlara güzel bir yer açın.
Kullanılmayan giysileri, demode parçaları dolabınızdan atın.
Giysilerinizi yazlık, kışlık şeklinde mevsimlere göre ayırın.
Tadilat edilmesi gereken giysilerinizi ve kuru temizlemeye gidecek kıyafetlerinizi netleştirin.
Kurtarıcı parçaları dolabınızdan eksik etmeyin. Deri biker ceket, camel rengi uzun bir kaban ve skinny bir kot her dolaba lazım.
Kıyafet ve aksesuarlarınızı kategorilere göre ayırıp yerleştirin.

Gardırobunuzu yenilerken uzak durmanız gerekenler

Duygusal ve sıkıntılı dönemlerinizde yalnız başına bu işe kalkışmayın. Bu dönemde gerekli gereksiz her şeyi atmaya kalkabilirsiniz.
Gardırobunuzu arkadaşınızla veya annenizle düzenleme hatasına düşmeyin. Annenizin o atılır mı, buna kıyılır mı sözlerinden doğru düzgün temizlik yapamazsınız.
Aynı askıya birden fazla gömlek ve pantolonu beraber asmayın. Bu şekilde aradığınız ürünü bulmanız zorlaşabilir.
Kirli kıyafetleri dolabınızda bırakmayın.
Zayıflarım düşüncesiyle bedeninize uygun olmayan kıyafetleri saklamayın.
Üç yılı aşkın süredir giymediğiniz kıyafetlerinizi dolabınızda tutmayın.