8 yöntem ile kolayca sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz

0
1006

Bakımlı saçlar ise her zaman kendini gösterir. Herkesin hayali olan sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olması için bu tavsiyelere uyulması gerekir:

1- Saçlarınızı sık sık yıkamayın. Haftada maksimum 2-3 kez yıkamanız yeterlidir. Çünkü çok yıkarsanız, saçlardaki doğal yağı kurutur ve yıpranmış saçlara neden olursunuz.

2- Uzun saçlılar, saçlarını kestirmeli. Saçları uzatmak istediklerinde hiç kestirmemek büyük bir yanlıştır. 2-3 ayda bir uçlarından 1-2 santimetre kestirdiğinizde saçlarınız daha sağlıklı olacak ve bu da uzaması için oldukça önemli bir süreçtir.

3- Özellikle, mevsim değişiklikleri sırasında veya saçlarımızın daha sağlıklı olduğu dönemlerde vitamin kullanmalıyız. Saç, tırnak ve cilt için olan vitaminleri kullanılarak saçlarınızı içeriden beslemek mümkündür.

4- Haftada en az 1 kez saçlara yoğun bakım gerekir. Bunun için hazır maskelerle birlikte evde de hazırlayabilirsiniz. Hindistan yağı, yumurta, bal, zeytinyağı veya istediğiniz diğer malzemeleri kullanabilirsiniz.

5- Saç düzleştiricileri saçlara zarar verir. Bu nedenle, mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Onun yerine urgan, topuz gibi modelleri seçin.

6- Mutlaka bir kuru şampuan kullanın. Farklı seçenekleri deneyerek hoşunuza geleni bulun. Etkisi yeterli olmazsa, akşam yatmadan önce uygulayın. Sabaha kadar daha fazla etki elde edeceksiniz.

7- Geceleri saçlarınızı örerek yatsanız, saçlarınız birbirine dolaşmaz ve sabah açtığınızda dalgalı saçlarınız güne hazır olur. Örmeden geri uçlarına saç bakım yağı sürüp, ördükten sonra saç spreyi vurursanız, açtığınızda dalgalarınız daha güzel görünecek.

8- Saçlarınızın parlak görünmesi için soğuk su ile durulayın.