Yazın Bebek Bakımı İçin Öneriler ve İpuçları!

0
833

Sıcak havalarda bebeklere nasıl bakılmalı?

Bütün bir kış soğuk havaların bitmesini bekledikten sonra nihayet yaz günleri ile buluştuk. Sıcak havalar bizi huzurlu yaz rüzgârlarıyla sarıp sarmalayarak bütün bir kış yorgunluğunu üzerimizden alıyor. Ancak her güzel şey gibi sıcakların da nahoş yanları var. Bunlardan bir tanesi bebekler üzerindeki etkileri. Aşırı sıcaklar yetişkinleri bile bunaltırken çocuklarda, bilhassa da bebeklerde istenmeyen bazı durumlara sebebiyet verebiliyor. Yaz aylarında doğan ya da bu yıl ilk yazlarını geçirecek olan bebeklerin ve annelerin rahatlığı için yararı olabilecek bazı noktaları derledik.

Sıcak Bir Yaz İçin Henüz Çok Küçüğüm

Yeni doğan bebeklerinin yaz aylarındaki bakımları çok önemli. Bebeklerde yeni doğan dönemi ilk bir ay ve bu süre içinde bebeğin derisi çok ince ve hassas. Onların bu narin bünyelerini sıcağın olumsuz tesirlerinden korumak için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Yaz aylarında sıcaklar nedeniyle isilik gibi bazı deri reaksiyonlarına maruz kalmamak için bu bebekler sık sık yıkanmalı ve yıkama esnasında ılık su kullanılmalı. Banyo sonrasında göbek düşünceye kadar, göbek bölgesi temiz ve kuru tutulmalı ve bebek bezi içinde kalmamalı.

Her banyoda şampuan kullanımı cildin doğal koruyucu bariyerini bozacağından, bu banyo seanslarından sadece ikisinde bebek şampuanı kullanmak yeterli. Gündüzleri tek kat penye giysiler seçilmeli, akşamları eğer serin olursa uzun kollu ve bacaklı bir giysi giydirilmeli. Giysiler mutlaka açık renkli, bol kıyafetler olarak tercih edilmeli.