Tatilde Çocuğunuz Yapabileceği Aktiviteler Neler?

0
777

Okul kaçaklarını mutlu etmenizi sağlayacak beş eğlenceli aktivite… Çocuğunuzla tatillerde iyi vakit geçirmeniz için çok paraya, olağanüstü hava koşullarına ya da özel bir seyahate çıkmanıza gerek yok. Çocuğunuzla iyi vakit geçirmek için sadece birkaç eğlenceli yöntem geliştirmeniz yeterli…

Çocukları meşgul etmek ve ilgilerini çekmek zorlu bir iştir. Arkadaşları oyun oynamak için yanında olmadığında onun arkadaşı olma sırası size gelmiş demektir. Peki birlikte geçirdiğiniz zamanı nasıl daha eğlenceli ve akılda kalıcı hale getirebilirsiniz? Onların hayal gücünü mü harekete geçirmelisiniz, yeni yetenekler geliştirmeleri için onları teşvik mi etmelisiniz ya da birlikte eğlenmeniz yeterli mi? Belki de hepsini birden yapmanız gerekiyordur. Eski moda eğlenceleri, küçük yeniliklerle hayata geçirmeye ne dersiniz? Birlikte sanatsal etkinliklerde bulunabilir, yemek yapabilir ya da bir zanaat öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki fikirler ailenizle geçirdiğiniz zamanı güzelleştirecek basit ipuçlarıyla dolu…

1. Bir müzik grubu kurun

Tencere, tava, tahta kaşıklar ve tefle sokağa çıkıp etrafta biraz gürültü çıkartmaya ne dersiniz? En sevdiğiniz şarkıları birlikte çalmaya çalışın. Eğer tefiniz yoksa, 2 kağıt tabağı birbirine bağlayıp, aralarına birkaç kuru fasulye atarak salladığınızda ses çıkartacak bir alet yapabilirsiniz. Gördünüz mü ne kadar basit. Artık dans edip oyun oynama zamanı. Herhangi bir yüzey kolaylıkla küçük bir davul ya da darbukaya dönüştürülebilir. Örneğin kağıt havlu ya da tuvalet kağıdı rulolarını davullarmış gibi kullanabilirsiniz. Başka eşyaları da bu şekilde hayal gücünüzle enstrümana dönüştürmeniz mümkün. Tabii, tuşlu çalgılara da ihtiyaç var. Bir masanın ne kadar kolayca bir piyanoya dönüşebildiğini bilseniz şaşarsınız.

Gerçek bir piyanonuz varsa, çocuğunuzun çalmayı öğrenmesi için eğlenceli yollar seçin. Dolaptaki gitarınızı çıkarın ve tozunu aldıktan sonra onunla birlikte çalmaya çalışın. Birlikte şarkı yazdığınızı hayal edin. Asla unutulamayacak bir şeye sahip olacaksınız. Enstrümanların ve şarkıların adlarını bırakın çocuklarınız seçsin.

2. Kurabiyeli eğlence

Çocuklarla birlikte kurabiye yapmak için bayramları beklemeniz gerekmiyor. Kurabiye yapmayı kim sevmez ki? Eğer siz sevmiyorsanız, bir kurabiye fırınından aldığınız kurabiyeleri çocuğunuzla birlikte süslemeyi deneyebilirsiniz. Ama unutmayın, çocuklar mutfağa bayılırlar. Önlerine bir tarif verip kendi kurabiyelerini pişirmelerini isteyebilirsiniz. Önce ölçü malzemelerini bulacaklar: Kaşıklar, fincanlar vs. Ardından un ve diğer malzemeler çıkacak ortaya. Mutfak tezgahınızı kağıtla kaplayın, unu serpiştirin ve hamur yoğurmaya hazır olun. Farklı şekillerde kurabiyeler yaparak eğlencenizi artırın. Son olarak tepsiye yerleştirdiğiniz kurabiyeleri güzelce süsleyin. Bunun için çocuklarınızın hayal gücüne ihtiyacınız olacak.

Eğer macera arzunuza gem vuramıyorsanız kalan malzemelere şöyle bir bakın. Küçük ve renkli bir mutfak savaşına ne dersiniz? Birbirinizi rengarenk boyayabilirsiniz. Kuralları baştan koyun. Yenilen de etrafı temizlesin.

3. Gösteri zamanı
En sevdiğiniz hikayeyi ya da kendi yazdığınız bir öyküyü çocuğunuzla sahneleyin. Karakterlere komik ses tonları ve kostümlerle hayat verin. Dolapları biraz karıştırsanız belki eskilerden kalan melek kanatları, kocaman kolyeler, eldivenler vb. bulacaksınız. Makyajı da unutmayın. Çarşaflar ve eski battaniyeler de dekor inşa etmek için kullanılabilir. Peki müzik olacak mı? Belki de kurduğunuz müzik grubu yeni şarkısını ilk kez bu sahnede seslendirir. Komşuları ve başka akrabaları da sizi izlemeleri için davet edebilirsiniz. Misafirlerinize kendi ellerinizle pişirdiğiniz kurabiyeleri ikram ederek minik gecikmeleri maruz gösterebilirsiniz örneğin. Yanına da sıcak çikolata ne güzel gider değil mi? Oyunu sahneye koyduktan sonra sizi sımsıcak, neşeli alkışlar bekliyor olacak. Fotoğraf için birilerini görevlendirmeyi unutmayın. Belki de böylece güzel mi güzel, her yıl tekrarlanacak bir gelenek başlatmış olursunuz.

4. Havaya aldırmayın, dışarı çıkın

Yaz tatilinde ip atlayabilir, sokaklara tebeşirle resim yapabilir, plajda kumdan kaleler inşa edebilirsiniz. Masa oyunları ve kocaman yapbozlar yağmurlu günler için idealdir. Rüzgarlı günlerde ise uçurtmayı ihmal etmemeli. Kışın dışarda kızakla kayabilir, buz pateni ya da kocaman bir kardan adam yapabilirsiniz. Sonrasında eve dönüp şöminenin karşısında sıcak kakaolarınızı içersiniz. Yatmadan önce de sıcak köpüklü bir banyoyla günü sonlandırırsınız.

Mevsimin ne olduğuna aldırmayın, dışarı çıkıp bacaklarınızı ve ciğerlerinizi açın. Ormanda ya da nehir kıyısında birlikte yürüyüş yapın, paten kayın ya da bisiklete binin. Yeni bir parkı ya da yakınlardaki bir oyun bahçesini keşfe çıkın; yol boyunca da birbirinize hikayeler anlatın.

5. Film gecesi

Bir günü bitirmenin en iyi yollarından biridir film izlemek. İster DVD olsun, ister televizyonda seyredin, birlikte izleyebileceğiniz güzel bir film bulun. Mutfakta buluşup mısırları patlatın. Üzerine biraz peynir sosu da hazırlayabilirsiniz. En rahat kanepeye ya da yere yaydığınız minderlerin üzerine yerleşin ve film izlemenin tadını çıkarın.

Biraz hayal gücü ve eğlence arzusuyla, en basit şeyleri bile çocuğunuzun unutamayacağı anılara dönüştürebilirsiniz.