Pedagog Kimdir, Ne İş Yapar? Peki İhtiyacınız Var mı?

0
763

Pedagog desteğine başvurmayı düşündüğünüz konular şu şekilde olabilir;

Davranış Bozuklukları
Kaygı Bozuklukları
Fobiler
Hiperaktivite
Öğrenme Ve Dikkat Bozuklukları
Sınav Kaygısına Yönelik Hizmetler
Okul Başarısızlığı Ve Uyumsuzluğu
Yaygın Gelişimsel Bozukluklar
Gecikmiş Dil Ve Konuşma Bozuklukları
Kekemelik
Aile Danışmanlığı
pedagog

Pedagog Kimdir? Ne İş Yapar?

Pedagoji bölümünün 1982 yılında üniversitelerden kaldırılmasından sonra Pedagog olmak için girilmesi gereken bölüm Psikolojik Danışmanlık Ve Destek bölümü olmuştur. Bu bölümden mezun olan kişiler aldığı eğitimler ile kendilerini geliştirerek Pedagog olabiliyor. Fakat pedagog seçiminde sizin bakmanız gereken bazı temel unsurlar var. Bu unsurlar ise şöyle;

Deneyim ve tecrübe
Çocuklarla arasında kurduğu bağ ve samimiyet
Aldığı eğitimler
Uzmanlık alanları
Tüm bu etkenler pedagog seçiminde önemli rol oynar ve çocuğunuzun kendini daha iyi ifade edebilmesini sağlar. Tıpkı sizlerin olduğu gibi çocukların da seçimleri ve ilgi alanları olduklarını unutmayın. Seçtiğiniz pedagog ile yeterli bağı kuramayan çocuk, kendini ona açmayacaktır.

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

Çocukların öğrenme süreçleri tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi farklılık gösterir. Bu yüzden her çocuğun aynı şeyi öğrenme süreci aynı zamanlamayla ilerlemez. Kimi çocuğun bir ayda öğrendiği şeyi kimi çocuk 1 haftada öğrenebilir. Tuvalet alışkanlığının oturması için de çocuğun kaslarını kontrol altında tutabilmesi gerekir. Çocuk, kontrolü ele aldığında ve tuvaletini kendisi yapabilmeye başladığında bu durum onu da mutlu edecek ve rahatlatacaktır. Bunun sonucunda ise kendi kendine tuvaletini yapabilme alışkanlığını devam ettirir ve bu adımı aşmış olur. Fakat bazı çocuklar tuvalet alışkanlığını kazanmayı reddedebilir ya da öğrenmeye açık olmayabilirler. Bu gibi problemlerle karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır.