İnek Sütüne Alerjisi Olan Bebekler İçin Öneri…

0
896

Günümüzde yeni doğan birçok bebekte bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için vücut birçok şeye alerjik tepki gösteriyor. Sebebi ise annenin beslenme şekli doğum şekli (örneğin sezeryan doğum bebeğim alerjen bir yapıya sahip olmasının temelini atıyor.) Bebek doğduktan sonra sadece annesini emerek bile annesinin yediği süt ve süt ürünlerinden de alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor. Hatta bazı vakalarda bebeğin ölümüne bile sebep olabiliyor. Bebeklerde sadece inek sütüne alerji olmuyor; fıstık, ceviz, buğday tahıllara da alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Eğer sizin bebeğiniz inek sütüne alerji oluyorsa oluyorsa sizde pirinç sütünü yani diğer adıyla pirinç sübyesini kullanabilirsiniz.

Örneğin mama yapacaksınız inek sütü kullanamazsınız bu yüzden bebeğinize kendiniz hazırladığınız pirinç sütünü ya da marketlerde satılan hazır pirinç sütünü kullanabilirsiniz. Ancak yapımı çok kolay olduğu için bunu marketlerden almanıza gerek yok. Evde kolayca kendiniz yapın.böylelikle hem sağlıklı hem de taze olur. Şimdi gelelim pirinç sübyesi pirinç sütü tarifine.

 

Gereken malzemeler
kırık pirinç ve ılık su. Başka malzemeye gerek yok. Ölçüleri ise şu şekilde: 1 kilo kırık pirinç ve üzerini 4 parmak geçecek şekilde ılık su.

Pirinç sütünün yapılışı

Kırık pirinçlerin içinde taş varsa muhakkak güzelce ayıklayıp yıkayın.
Ardından derin bir kaba koyarak 4 -5 kere iyice yıkayın ve süzün.
Daha sonra bir tencereye pirinçleri koyup üzerine ılık suyu ilave edin.
Bir gece beklettikten sonra ertesi gün pirinci sallamadan yavaşça süzün.
Pirinç sütünüz hazır.
Geriye kalan pirinci robottan geçirerek de kullanabilirsiniz.
Bebeğinize yapacağınız mamalarda beyaz süte benzeyen sıvı kullanarak yapabilirsiniz.
Not: pirinç sütünü altı aylık ve 6 aydan daha büyük bebekler için kullanmanızı tavsiye ederiz.
Kadının kitabı.com özel haberi izinsiz kullanılamaz…