Hangi Yaştaki Çocuk Kaç Saat Uyumalı?

0
823

İnsanoğlunun fiziksel olarak yaşlandıkça daha az uykuya ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Her ne kadar yetişkinlik döneminde uyku ihtiyacı büyük oranda sabit kalsa da, çocuklarda uykunun büyüme için çok çok önemli olduğunu uzmanlar aktarıyorlar. Çocukların yetersiz uyumaları maalesef onların ruh halini bozduğu kadar fiziksel gelişimlerine de sekte vuruyor. Yetersiz uyuyan çocuklarda büyüme hormonunun yeterince salgılanmaması, bunun yanında diğer hormonların da salgı düzenlerinin bozulması, onları fiziksel ve zihinsel olarak geride bırakıyor. Çocuk hangi yaşta kaç saat uyumalı diyenler için yaşlara göre uyku gereksinimlerini aktardık.
Çocukların en çok uykuya ihtiyaç duydukları dönem 0-1 yaş arası olarak nitelendirilebilir. Bu dönemde bebek zaten kendi kendine uyuma eğiliminde olacağı için onu özellikle uyandırmadığınız sürece ihtiyacı olan uykuyu alacaktır. Fakat 1 yaşın ardından artık çocuğun kazandığı bilinç, uyku düzeninin bozulmasına zaman zaman sebep olabiliyor. Bu nedenle esas kritik dönemin 1 yaşından sonra başladığını söylemek gerek.
1-4 yaş arası çocukların geceleri 13 saat kadar uyumaları, bunun yanında gündüzleri de 2 saatlik bir uyku çekmeleri, yani toplamda 15 saatlik bir uykuya sahip olmaları, gelişimleri için gerekli. İnsanlarda büyüme doğumdan sonra en hızlı şekilde devam eder ve yaş arttıkça büyüme hızı da düşer. Dolayısıyla 1-4 yaş arasındaki yüksek büyüme hızının desteklenebilmesi için çocuğunuzun doğru miktarda uyuduğundan emin olmalısınız. Pek çok anne baba çocuğunu kendi yatma saatine uyduruyor ancak çocukların en geç saat 10’da yatağa gitmeleri gerektiği de bir gerçek.

5-7 yaşları arasında ise 11 saat ile 13 saatlik bir uyku aralığı yeterli olacaktır. Bunun 11 saatinin gece uyunması ve 2 saatinin öğleden sonra uyunması daha faydalı ancak okul gibi sebeplerle öğle uykusu mümkün değilse 13 saatlik bir gece uykusu da yeterli.
8-14 yaşlar arasında çocukların uyku ihtiyaçları 9-11 saate düşer ve 15 yaşının ardından da 8 saatlik uyku artık yeterlidir. Ancak yapılan araştırmalar insanların gündüzleri 2 saat uyumalarının sağlığa ciddi bir katkısı olduğunu gösteriyor ve bu nedenle hangi yaş grubu olursa olsun öğle uykusuna önem verilmeli.
20 yaşını geçen yetişkinlerde ise çoğunlukla 6 saat yeterli olmak ve maksimum 8 saate kadar uyku normal görülmektedir.