Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Kozmetikler

0
555

 

Kadınların hamilelik sürecinde kullandığı bazı kozmetikler doğum kusurlarına ve bebek sağlığını tehdit eden durumlara yol açabilir.
Güzelleşmek uğruna dikkatsizce kullanılan kozmetik ürünler hamilelik döneminde anne ve bebeklerde sağlık problemlerine neden olabilir. Bu sebeple bebeğinize ve size zarar verebilecek kimyasallar içeren bazı bakım ürünleri yan etkiler yaratabileceği için kullanırken dikkatli olmalısınız.

Hamilelik sırasında kaçınmanız gereken bazı kozmetik ürünleri şu şekilde;

Aseton

Oje çıkarmak için kullandığımız asetonlar gaz açığa çıkaran etanol içerir. Bu gaz, hamile kadınlar tarafından solunduğunda fetüsün gelişimini etkileyebilir. Oje çıkarma işlemi esnasında bulunduğunuz ortamın havalandırılması gerekir.

Retinoidli Kremler

Hamilelik döneminde retinoid içeren maddelerden de uzak durmalısınız. Retinoid özellikle anti-aging kremler, akne kremleri ve nemlendiricilerde bulunur. Kullandığınız nemlendiricinin içeriğine dikkat etmelisiniz.

Paraben

Saç bakım ürünleri, nemlendiriciler, makyaj malzemeleri, güneş kremi gibi kozmetiklerde sıkça kullanılan paraben vücudunuzun hormon sistemini bozabileceğinden hamilelik döneminde tehlikelidir.

Flatat

Daha çok ojelerde bulunan ve ürünlerin daha uzun süre dayanmasını sağlayan plastikleştirici maddedir. Ftalatlar vücut tarafından emildiğinde fetüsün büyümesine engel olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here