Hamilelikte Konserve Yenir mi?

0
871

Konserve gıdalar ülkemizde genellikle ton balığı şeklinde tüketiliyorlar ancak aklınıza gelebilecek herşeyin aslında bir konservesi var. Dolayısıyla bu ürünlerin bazı ailelerde çok yaygın bir şekilde kullanıldıkları, hatta hamile kadınların omega-3 kaynağı olarak konserve ton balığı tükettikleri de bir gerçek. Ancak hamilelikte konserve yenir mi sorusuna bir cevap vererek konserve gıdaların yapılarına dair biraz daha derinlemesine bir değerlendirme yapalım.
Konserve balıklar kolayca saklanabildikleri için tercih ediliyorlar ancak ton balığı gibi balıkların içerisinde bulunan civa, maalesef anne karnındaki bebek için çok zararlı olabiliyor. Ancak bunun için ciddi bir konserve balık tüketimi yapmak gerekiyor çünkü civanın vücutta depolanması için düzenli olarak onu vücuda almak gerekiyor. Uzmanlar haftada bir iki porsiyon ton balığının böyle bir risk barındırmadığını belirtiyorlar ancak bilhassa kılıç balığı, köpekbalığı gibi bazı balık türlerinin yüksek civa oranlarının olması nedeniyle gebelikte tüketilmeleri bir sorun. Ama ülkemizde her iki balığın da pek tüketilmemesi nedeniyle pek de kafaya takacak bir şey yok.
Ancak bazı beslenme ve gıda uzmanları, konserve balıkların içerisinde normal balıklara göre kat kat daha fazla oranda civa bulunduğunu belirtiyorlar ve bu nedenle taze balık haricinde herhangi bir balık tüketiminin insanlar için uygun olmadığını söylüyorlar. Bilhassa kirli denizlerde tutulmuş olan balıklarda bu tip ağır metallerin bulunması riski çok daha fazla.

Balık haricindeki diğer konserve ürünlerde ise durum biraz daha karışık. Zira konservelerin neredeyse tamamında koruyucu bazı maddeler bulunuyor ve bu koruyucuların bebeğe zarar verdikleri kesin olarak kanıtlanmamış olsa da vücuda alınan yabancı maddeler oldukları kesin. Bu nedenle herhangi bir risk almadan konserveleri tüketmekten kaçınmak doğru olacaktır ve mevsiminde olmadığınız meyve ve sebzeleri tüketmezseniz de herhangi bir kaybınız olmayacaktır.
Konserve besinleri çok mecbur kalmadıkça tüketmeyin ve bunun yerine pazardan mevsimine uygun gıdaları almayı tercih edin. Konserve yerine kurutulmuş bir şekilde evde hazırlanmış gıdaları denemek de isteyebilirsiniz. Her ne kadar ülkemizde pek yaygın olmasa da yurtdışında tütsülenmiş veya tuzlanmış et bulmak mümkün ve bunların tüketimi konserveden çok daha faydalı olacaktır.