Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

0
1703

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalıdır?

Hamilelik süreci boyunca uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kullanılarak cinsel ilişkiye girebilir. Ancak hamileliği takip eden doktor tarafından onay verilirse. Yani sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiren anne adayları gebelik dönemleri boyunca cinsel ilişkiye girebilirler. Halk arasında hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin zararlı olduğu hatta bebeğe zararlar verebileceği söylenmektedir. Bu bilgi kesinlikle yanlış olup sağlıklı hamileliklerde cinselliğin bebeğe yada anneye herhangi bir zararı yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta uygun hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları olmaktadır.

Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adarlarının cinsel isteklerinde azalmalar meydana gelebilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında yoğun gebelik belirtileri yaşanmaması örneğin mide bulantıları ve kusmalar, yorgunluk, halsizlik, uykuya eğilim gibi. Bütün bu şikayetler cinselliği ikinci plana atabilmektedir. Ayrıca ilk üç ayda azalan hormonlardan dolayı cinsel istekte azalmalar meydana gelebilir. Daha sonraki evlerde ise hormonlar stabil olacağından ve gebelik şikayetlerinde azalmalar olacağında cinsel isteksizlik ortadan kalkacaktır.

Kadınlar mucizevi gebelik süreçleri hafta hafta gebelik takibi biçiminde kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Haftalık takip edilmesinin bir çok nedeni ve faydası da bulunmaktadır. Hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından haftalık takip ön plana gelmektedir. Bu nedenle gebeliğin onaylanması ve bir uzman tarafından ilk muayenesi yapıldıktan sonra gebelik takip programı oluşturularak düzenli şekilde anne adayı ve bebeği kontrol altında tutulmaktadır. Bu nedenle hamilelikte cinsellik yaşamanın bir zararı olup olmadığı düzenli yapılan doktor kontrolleri sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Anne adayının eşinin üzerinde olduğu pozisyon

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında en çok tercih edilen ve en güvenli pozisyonlardan biridir. Kontrolün çoğunluğu anne adayındadır. Ayrıca ilişki esnasında oluşabilecek kramplarda önlenmiş olur. Yüzü eşine doğru olacak şekilde ve elleri ile eşinin dizlerinden destek alarak rahatça iniş ve kalkışlarını yapabilir.

Anne adayının eşinen üzerine ters olarak oturduğu pozisyon

Yine bu pozisyonda hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında en çok tercih edilenler arasında yer alırken. Anne adayının konforu açısından da ön plana çıkmaktadır. Anne adayı eşinin üzerine ters olarak oturur ve dizlerinden elleri ile destek alarak rahatça imiş ve kalkışlarını gerçekleştirir. Ne kadar ağırlığını vereceğini anne adayı kendi ayarlar ve bütün kontrol kadında olur.

Kaşık pozisyonu

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında ilerleyen hamilelik dönemlerinde en çok kullanılan ve güvenli pozisyonlar arasında yer almaktadır. Anne adayının karnı büyüdüğünden dolayı, karın bölgesine baskı olmaması gerekir. Daha az enerji kullanılarak maksimum haz duymak için idealir.

Makas pozisyonu

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayları için oldukça güvenli ve rahat bir pozisyondur. Ayrıca kadın en az enerjiyi harcayarak hem rahat ilişkiden en iyi hazzı alabilmektedir. Sadece ilerleyen gebelik dönemlerinde değil her dönemde rahatlıkla tercih edilebilir.

Köpek pozisyonu

Bu pozisyondaysa baba adayı arkada anne adayı önce ve dizleri üstüne eğilmiş şekildedir. Yukarıda bahsettiğimiz hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarına göre biraz farklıdır. Anne adayının çok fazla kontrolü olmadığı, kontrolün büyük bölümü baba adayındadır. Sıklıkla gebeliğin ilk dönemlerinde tercih edilen ve ilerleyen gebelik aylarında tercih edilmeyen pozisyondur. Anne adayının karnı büyüdüğünde bu pozisyonu tercih eden çiftlerde baba adayı dikkatli olarak ser ve ani hareketlerden kaçınması gerekir.

Kurbağa pozisyonu

Yukarıda bahsedilen köpek pozisyonuna çok benzerdir. Fakat aralarında ki fark ise anne adayının el bilekleri ve dizleri üzerinde olmasıdır. Anne adayı kalçalarını biraz yukarı kaldırarak eşinin daha rahat kavramasına yardımcı olur. Yine baba adayı sert hareketlerden kaçınmalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları uygulandığı sürece ve sağlıklı giden bir gebelikse istenilen sıklıkta ve cinsel ilişki yaşanabilir. Bu tamamen çiftlere kalmış bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here