Hamilelik Sonrası Kilo Vermenin Yolları

0
541

Kilo verirken başarılı olmak için öncelikle kendinize bir hedef belirleyin.

Doğumdan önce kaç kiloydunuz, şimdi kaç kilo olmak istiyorsunuz? İdeal kilo hesaplama formülüne göre kilonuz, boyunuzdan 10 birim düşük olmalıdır. Örneğin, boyunuz 1.60 cm ise 50 kilo olmanız idealdir. Bu hesaba göre kaç kilo vermeniz gerektiğini belirleyin ve not alın.

Vereceğiniz kiloyu parçalara bölün
Sunduğumuz formüle göre fazla kilonuzu belirlediyseniz, şimdi hedefinizi parçalara bölmenizi tavsiye ederiz. Örneğin, 20 kilo fazlanız varsa hepsini bir anda vermeye çalışıp kendinize baskı yapmayın. En iyisi, ayda 4 kilo vermeyi hedeflemek 5 ayın sonunda fazla kilolarınızdan tamamen kurtulmaktır. Ayda 4 kilo hedeflemek, haftada 1 kilo vermek anlamına gelir. Eğer bu şekilde düşünürseniz, beyninizde işiniz kolaylaşır. Hedefiniz haftada sadece 1 kilo vermek; harika değil mi? bunu sık sık kendinize tekrar edin, verdiğiniz birer kilolar üst üste eklendikçe doğum kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Uygulama adımlarına sabırla atın
Amacınız kilo vermek ve sağlıklı yaşamaksa, dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Peki, dengeli beslenmek nedir? Her sabah kahvaltı yapmak, sağlıklı besinlerden öğle yemeği yemek, ikindi vakti ara öğün yapmak ve akşam yemeğinde hafif beslenmektir. Bu düzeni hayatınıza kazandırdığınızda kilolarınız birer birer gidecek ve hedefinize ulaşacaksınız.

Ancak, bir püf noktasına değinmek isteriz: Hemen bir günde dengeli beslenme alışkanlığı kazanmayı beklemeyin. Tekrar ettikçe, yanlış yapsanız bile kendinizi toplayıp yola devam ettikçe bu sağlıklı hayata geçiş yapacaksınız. Bir sabah kahvaltı yapmayı unutabilirsiniz, kendinize kızmayın. Öğle öğününde güzel beslenin. Akşam yemeğinde fazla mı kaçırdınız? Üzülmeyin, daha çok su için ve ertesi gün düzgün besleneceğinize dair kendinize söz verin. Tabii ki ertesi günkü akşam yemeğinde hafif beslenin.

Çorbalar ve sebze yemeklerinden faydalanın
Emziren anneler süt verdikleri için sık sık acıkır. Bu yüzden tatlı veya abur cubur yeme isteği yoğunlaşabilir. Bu tuzağa düşerseniz, kilo almaya devam eder ve doğum kilolarından kurtulamazsınız. Peki, ne yapacaksınız? Mercimek çorbası, yoğurtlu pirinç çorbası, tavuk suyuna çorba gibi sağlığa ve kilo vermeye yardımcı çorbaları her gün pişirin. Acıktığınızda tatlı veya abur cubura yönelmek yerine sizi gerçekten besleyecek çorbaları için. Ispanak, kereviz, pazı, pancar, kabak, fasulye gibi sebze yemeklerini doyana kadar yiyebilir, aç kalmadan kilo verebilirsiniz.

 

Bol bol süt ürünleri tüketin
Peynir, yoğurt, süt, kefir, ayran gibi süt ürünleri tok tutmaya yardımcı protein ve metabolizmayı hızlandıran kalsiyum özleri içerir. Acıktığınızda bir bardak ayran için veya bir kase yoğurt yiyin. Eğer ev yapımı yoğurt olursa daha çok fayda görürsünüz. Sabah kahvaltısında mutlaka peynir yiyin. Ara öğünlerde veya akşam acıkırsanız süt, yoğurt veya kefir tercih edin. Bu küçük adımlar birbirine eklenecek ve sonunda hedeflediğiniz kiloları vermenize yardımcı olacaktır.

Her gün 15 bardak su için
Doğum kilolarından kurtulmak için yapacağınız en güzel uygulamalardan biri, her gün 15 bardak su içmektir. Çünkü su içmek metabolizmayı hızlandırıp daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur, vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasını sağlar. Eğer su içmeyi unutuyorsanız, telefonunuza hatırlatıcı alarm kurabilirsiniz. Alarm çalınca hemen bir bardak su için. Hiç şüpheniz olmasın: Su içmek kilo vermenize yardım edecektir! Su içmek ayrıca anne sütünü artırmaya yardımcı olur, tatlı ve yeme isteğinin kesilmesinde faydalıdır.

Balık ve organik tavuk yiyin
Ekonomik durumunuz uygunsa, balık ve organik tavuk gibi sağlıklı protein kaynakları tüketin. Bu sayede kendinizi daha uzun süre tok hissedecek ve yağ yakmayı hızlandıracaksınız. Eğer durumunuz yoksa, bitkisel protein içeren mercimek, kuru fasulye, börülce, bulgur, kinoa, chia tohumu gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, akşam yemeğinde bulgur pilavı, ayran ve zeytinyağlı ıspanakla bir menü yapmak, diyet açısından mükemmel sonuçlar verecektir.

 

Kilo vermek için hareket edin
Bebeğinizi bırakıp dışarı çıkıp yürümek mümkün olmayabilir. Haklısınız. Ancak, hareket etmenin tek yolunun dışarıda yürüyüş olmadığını bilmelisiniz. Hareketli şarkılar açıp dans edebilir, evinizin salonunda yürüyebilir, evde zayıflama hareketleri yapabilir veya ev temizliği yapabilirsiniz. 1 saat ev temizliği yapmak ortalama 300 kalori yakmanız yardımcı olur.

Kilo verenlerin tecrübelerini dinleyin
Doğum kilolarını vermeye başarmış kişilerin tecrübelerini dinlemek ve onların yaptığını tekrar etmek, zayıflamak için mükemmel bir yöntemdir! Örneğin, okuyucumuz Hatice Hanım doğumdan kalan 17 kiloyu nasıl verdiğini anlatıyor. Hemen, bu güzel deneyimi okuyup sizin gibi amacı olan Hatice Hanım’dan tam size göre bilgiler öğrenebilirsiniz.

 

Emziren anneler için zayıflama kürleri yapın
Kilo vermeyi kolaylaştıran zayıflama kürleri vardır: Tarçınlı süt içmek, sumaklı yoğurt kürü yemek, ceviz suyu içmek gibi.. Biz, “Yüksek Topuklar” kadın sitesi olarak annelerin yanındayız ve evdeki malzemelerle yapılacak zayıflama tarifleri sunuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here