Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

0
668
Woman holding a pregnancy test device

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi yapmanın en çok kullanılan 2 yöntemi vardır. Aralarından en kolay olanı evde uygulanabilen idrarla hamilelik testidir. Bir diğeri ise sağlık merkezlerinde sonuç alınabilen kan testi ile sonuç alınan gebelik testidir.

Hamileliğin başlamasıyla beraber idrarda hCG hormonu ortaya çıkar. Sağlık birimlerinden makul ücretler karşılığında elde edebileceğiniz gebelik testinin olması gerektiği gibi kullanıldığında %95 e kadar doğru sonuç verdiği tespit edilmiştir. Hamilelik testini alırken testin üzerinde bulunan son kullanma tarihine kesinlikle önem vermeniz icap eder. Aksi halde doğru olmayan sonuç alma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

İdrar ile hamilelik testi uygulaması da oldukça kolaydır. Test içinden gelen haznenin içine depoladığınız sıvıyı çubuk üstünde bulunan hazneye (talimatları dikkate alarak) beş-on saniye boyunca alan dışına taşırmadan aktarın ve bekleyin. Bir ila beş dakika sonra sonuç elde edeceksiniz. Dilediğiniz sonuçla karşılaşmanızı temenni ederim.

 

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik isteyen kadınlar en başta adet dönemlerinde gecikme olup olmadığına bakmalıdırlar. Adet takviminde ötelenme varsa eczaneden basit bir gebelik testi alarak evlerinde gebelik testi yapabilirler. Bunun yanı sıra her zaman doğru sonuç alınabilmesi adına gebelik testi uygulamak için en azından 15 gün aralık bırakmada yarar var.

Evde Gebelik Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Üründen ürüne farklılaşıyor olsa da pek çok gebelik testinde çift kımızı çizgi beliriyorsa sonuç sonuç olumludur (yani gebesiniz). Tek kırmızı çizgi beliriyorsa sonuç olumsuz (yani gebelik yok) anlamına gelir. Gebeliğin ilk aylarında düşük hCG düzeyleri sebebiyle çizgilerden birisi açık kırmızı olabilir. Gebelik testi neticesinde ortaya çıkan soluk ikinci çizgi neticesinin pozitif olduğuna işaret eder.

Kan Tahlili İle Gebelik Testi

Sonucunuz bir nedenden dolayı idrar testinde görülmezse yahut ultrasonda hamilelik bulgusuna rastlanamamışsa kan ile gebelik testi yapılabilir. Kanda gebelik tahlilinde B-HCG değerlerine bakılır. Böylelikle hamileliğin olumlu veya olumsuz olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here