Düşük Nedir, Nasıl Olur?

0
998

Düşük sanıldığı kadar nadir görülen bir rahatsızlık değil ve toplum içerisinde çok fazla sayıda anne adayı bu kötü durum ile karşılaşmak zorunda kalıyor. Manevi olarak hem anne adayları hem de baba adayları için bir hayli yorucu bir sürece sebep olabilen düşük, beş gebelikte bir tane görülüyor ve bu nedenle tüm ebeveyn adaylarının buna dair gerekli bilgileri edinmesi gerekli. Düşük nedir, nasıl olur diyorsanız okumaya devam edin.
Normal bir şekilde devam eden gebeliğin yirminci haftadan önce doğal yollardan kendi kendine sona ermesine düşük deniliyor ve çok yaygın karşılaşılan bir fenomen. Bazen sebebi bilinmeyen düşüklerin bazen çeşitli sebepleri de mevcut olabiliyor. Kötü beslenme, hastalıklar, şiddet görme, aşırı efor sarfetme gibi bazı faktörler düşüğü destekleyici olabiliyorlar ve düşük eğilimi olan anne adaylarında bu kaçınılmaz bir hale geliyor.
Haliyle anne adaylarının düşüğün gelip gelmediğini veya gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için bazı bilgilere sahip olmaları gerekli.
Düşük öncesinde ortaya çıkan belirtilerden en önemlisi, bir kaç damladan daha fazla olan kanamalardır. Pek çok anne adayında gebelik döneminde ufak damla kanamalar meydana gelir ancak bir kaç damladan daha fazla kanamanız mevcutsa bir an önce doktorunuza başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Zira bu kanama zaman zaman düşüğün önceden gelen belirtisi olabiliyor.

Kanama ile birlikte gelen adet sancısını andıran ağrılar ve kramplar, genellikle bu kanamaya eşlik eder ve kanamanın rengi de normal kırmızı kandan biraz daha koyu olur. Eğer kan içerisinde parçacıklar görülüyorsa bunları alarak saklamak ve bir an önce doktorunuza ulaştırmak da elzem. Düşükler bazen hiç bir belirti vermeden de ortaya çıkabiliyorlar ve bazen bebek rahmin içerisinde hayatını kaybettikten sonra orada kalmaya devam ediyor. Bu nedenle bebeğin çıkarılması için cerrahi bir operasyon da düzenlenebilir.
Düşüğün en temel sebebi bebeğin yapısında bulunan genetik kusurlardır ve rahim genellikle yaşamaya elverişli olmayan bebekleri düşürmektedir. Elbette dış faktörlerin de bunda payı mevcut ancak herhangi bir görünür rahatsızlığı olmayan bebeklerde bile ufak genetik değişimler nedeniyle vücudun bebeği reddetmesi mümkün olabiliyor.