Doğru Bilinen Yanlışlar! Çocuklar Neden Parmak Emer?

0
734

PARMAK EMME AÇLIK BELİRTİSİ DEĞİL

Annelerin büyük bir kısmı parmak emmenin açlıktan kaynaklandığını düşünür. Oysa yüzde 70’lere varan yüksek bir oranda beslenmeye bağlı olmayan yaygın bir davranış şeklidir.

1 yaş çocuklarının neredeyse yarısı parmaklarını emer, dokuzuncu aydan itibaren uykuyla parmak emme arasında yakın bir ilişkinin olduğu, uykusu gelen bebeğin parmağını ağzına götürdüğü görülür. Bazı bebekler yeni dişlerinin çıkması, bazıları da zorlukla karşılaştıklarında utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emerler.

İLGİSİZLİK PARMAK EMME NEDENİ

Çocuklarda parmak emme davranışı 3-4 yaşlarına kadar sürebilen normal bir durumdur.

Bebekler diş çıkarma dönemlerinde damağın kaşınmasından dolayı parmak emmeye başlayabilir. Bu davranış genellikle çocuklar uykuya dalarken, açken, yalnız kalınca, korkunca ortaya çıkar.

Ancak bu yaş aralığından sonra çocuk parmak emmeye devam ediyorsa ya da sonradan alışkanlık haline getirdiyse altında psikolojik nedenler aranmalıdır.

Anne baba çok kontrolcü ve baskıcı bir tutum gösteriyorsa, kendine güvenini kazanamayan çocuk, parmak emme davranışı gösterebilir.

Çocuklar anne babanın ilgisini çekmek amacıyla (örneğin, yeni kardeşi doğmuşsa) parmak emme davranışı gösterebilir.

Çocuklar, anne babasının kendisiyle yeterince ilgilenmediğini düşündüğü zaman, anne babasının yeniden ilgisini çekebilmek için daha küçük bir çocuk gibi davranabilir.

Çocuklar psikolojik sorunlar ve gerginlikler yaşadıkları zaman sıkıntılarını parmak emerek yansıtabilirler. Aile içinde problemler yaşanması (örneğin, anne babanın boşanması) çocukta bu davranışa sebep olabilir.