Çocuk Anneye Sevgisini Nasıl Gösterir?

0
675

Çocuklar sevgiyi öğrendikleri şekilde yansıtırlar.
Annesi tarafından daha doğduğu anda kabul görmüş, ilgi ile karşılanmış, ihtiyaçları karşılanmış çocuk, büyüdükçe her yaş ve dönemde aldığı sevgiyi aynı biçimde geriye verecektir.Bütün çocuklar sevgilerini diğer ihtiyaçları gibi davranışları ve sözleriyle ifade ederler.

Özellikle konuşamayan, henüz sözel olarak kendini ifade edemeyen küçük çocuklar doğrudan tepkiler ve davranışlarla sevgilerini ve sevgi ihtiyaçlarını anlatırlar.

Anne babalarından ayrıldıklarında ağlayarak, bağırarak, ayrılmayı reddeder ve anne babaya gitmek ister, onlarla olmak istediğini net olarak ifade eder.

Zamanla onlara dokunmaya başladıkları, tensel temasa geçtikleri dikkat çeker.Özellikle annesinin göğsünden süt emerken annesine dokunmaktan ve kendisine dokunulmasından çok hoşlanır.

Annesine gülümser, göz göze gelmeye çalışır ve kendisine gülümsemesinden büyük keyif alır.

Çocuk mutlaka sevildiğini bilir ve kendisi de annesine olan sevgisini gösterebilir.Sözel olarak sevgisini ifade etmesi için kelimeleri kullanmaya başlaması ve sevgi kavramının da anlamını öğrenmesi gerekmektedir.

Annesinin yanında olmak onunla uyumak onunla yemek yemek, kucağına gelmek, sürekli onay almak ihtiyacı içinde olmak biçiminde ortaya koyduğu bütün davranışlar aslında çocuğun sevgisini gösterdiği hareketler olarak tanımlanmalıdır.