Çocuğunuza Kardeşi Olacağını Nasıl Söylemelisiniz?

0
811

Çocuğunuza Kardeş mi Geliyor? Bunu Nasıl Söyleyeceksiniz?

Çocuklar aslında anlamadığımızı düşünsek de aslında yaşlarından çoğu kez beklenmedik bir olgunluk göstererek en karmaşık durumları bile anlayabilirler.Evinize gelecek olan yeni bebeğin de çocuğunuza bir şekilde anlatılması lazım . Ve bebek dünyaya geldikten sonra davranışlarınızı şekillendirmek eskiye göre çok daha zor olacak. Peki bu durumda ne yapacaksınız? Çocuk kendisini terkedilmiş hisseder mi? Çocuğun kıskançlığının üstesinden gelebilmesi için ne yapmalı?

Ön hazırlığı çok iyi yapmalısınız
Çocuklar planlı yaşamayı seven varlıklardır. Ona önceden haber verdiğiniz takdirde bi sonra yaşayacak olduğu adımı hakkında bilgi sahibi olduğu için daha uysal ve olgun davranacaktır. Artık annesinin kendisini istemediğini düşünen çocuk bu yeni duruma alışmakta zorlanır. Hamileliğiniz planlı ya da plansız olsun çocuğunuz eve gelen yeni bireyle çok iyi anlaşmak zorunda ve onu sevmek zorunda değildir.

Birçok anne yeni doğanı kucağında iken veya yanında yatıyorken büyük olan çocuğunun yanına ilk geldiği andaki bakışını hala hatırlamaktadır. İşte ilk bakış, tüm duyguların içindeki birikmişliğin yansıması ne etkili, ne anlam yüklüdür.Anne küçük çocuğa bakım vermek zorunda ve yükümlülüğünde olduğu için diğer çocuğun yaşayacağı duygular farklılaşmaya başlamaktadır ve en önemli duygu değişimi artık annesinin kendisini istemediği duygusudur.Sonra eve her gelen küçükle ilgilenir, onunla konuşur, ona hediyeler getirir, herkesin dilinde küçükle ilgili cümleler vardır.Ayrıca etraftan ona sen artık abisin, ablasın kardeşine zarar verme onu sev gibi baskı dolu sözler ve davranışlarda işin içine girince dünyasında oturmayan taşlar daha da sıkıntı vermeye başlamaktadır.İlgi Ve alakanın bir anda kendisinden kardeşine geçmesi zor bir katlanılma durumu ortaya çıkarmaktadır

Kardeş geleceğini çocuğunuza nasıl anlatmalısınız?
Bunun haberini verirken daha somut verilerle çocuğunuza giderseniz işiniz kolaylaşacaktır. Örneğin bebeklik resimleri.

Yaşanan yeni durumu kendi bebeklik fotoğrafları üzerinden anlatma: Çocuklar bir ebeveynin küçük bir bebeğe neden bakım vermek, onunla ilgilenmek, temel ihtiyaçlarını gidermek, yataklarında yatmasına izin vermek veya onu her an gözetim altında tutmaları gerektiğini bilemezler. Bu yüzden algılamada farklı hisler yaşamasına sebebiyet verir. En kısa yoldan ve etkili olarak çocuğunuzun ilk bebeklik fotoğrafları varsa onlar üzerinden sohbet ortamı açmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Daha kolay bir bilgi aktarımı yapabileceksiniz
Etrafınızdakileri uyarmaktan çekinmeyin
Eve gelen herkes doğal olarak yeni dünyaya gelen bebeği merak etmekte ve onu sevmek istemektedirler. Evinize gelen misafirlerinizi nazikçe uyarmanızda sakınca yoktur.

Aile çevresinden veya dışarıdan gelen kişilere küçük bir hatırlatma veya nazikçe bir ifade bu konuda size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Kültürel kodlarımızda olan yenidoğana getirilen hediyeler ve yenidoğan çocuğa karşı olan coşkulu konuşmalar kardeş kıskançlığı çığ gibi büyütmeye yardımcı olan kar tanecikleri gibidir. Getirdikleri hediyeler de ablanın desteğini almaları istersen bunu sen kardeşine ver ya da ne zaman istersen o zaman verebilirsin gibi kelimeler birazcık işe yarayacaktır. Çocuğun yanında özellikle sen artık abla oldun abi oldun sözünün kullanılmasına izin vermeyin çünkü çocuğunuz böyle bir seçim yapmadı o bu durumun içine anne babası tarafından mecburi olarak giriş yaptırıldı. Bu yüzden etraftakilerin bu misyonu yüklemesine izin vermeyin biraz zaman geçmesi ve kardeşi kabullenmesini bekleyin.