Çocuğunuz Telefon ve Tablet Bağımlısıysa Ne Yapmalısınız?

0
619

Çocukların elektronik cihazlara yetişkinlerden çok daha meraklı oldukları bir gerçek. Çünkü gerçek dünyanın aksine tabletin içerisinde çok daha geniş ve ilgi çekici bir dünya bulunuyor. Ancak sürekli olarak tablet ve akıllı telefon gibi cihazların başında duran çocukların gelişimsel anlamda zarar görecekleri de biliniyor. Geçmiş senelerde anne babalar televizyon bağımlılığı konusunda bir hayli şikayetçiydiler ancak günümüzde onun yerini tabletler ve telefonlar almış durumda.
Bunun temel sebebi ise modern hayatta hem annenin hem de babanın çalışması, eve gelindiğinde kalmayan enerjiden dolayı çocuğun eline birer akıllı cihaz tutuşturulması. Pek çok anne baba bu cihazları maalesef bir çocuk bakıcısı niyetine kullanıyor ve çocuklarıyla ilgilenmek yerine onu elektronik cihazlara teslim ediyorlar. Dolayısıyla çocuğunuzun telefon ve tablet bağımlılığından şikayet etmeden önce kendinize karşı dürüst olun ve her fırsatta onunla ilgilenemeyeceğiniz zaman eline bir tablet vermek için bahane uydurmayı bırakın.
Pek çok uzman 2 yaştan önce çocukların dijital ekranlar karşısına geçirilmemeleri gerektiğini belirtiyor ancak bazıları bu sınırı 3 yaşa kadar çekiyor. Zira ekran başında geçirilen her bir dakika çocuğunuzun öğrenme becerilerinin düşmesine neden oluyor ve bunun yanında dil gelişimi, esnek düşünce ve kendini kontrol yetenekleri de gelişemiyorlar. Dolayısıyla tablet ve diğer dijital cihazların o kadar da masum olmadıklarını dikkate alın.

Son dönemlerde dijital cihazlarda TV’nin aksine karşılıklı bir etki tepki ilişkisinin olduğu savunuluyor ancak bu tam olarak doğru değil. Çünkü ekrandan gelen şeylere tepki vermemiz gerekse de bu yine de kontrolün cihazda olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dolayısıyla çocuğunuz için tabletlerin çok faydalı olduğu algısına kapılmayın.
Çocuğunuzun bu alışkanlıktan vazgeçmesi için siz de kendinize dikkat etmeli, bütün gün evde akıllı cihazlarınıza bakarak dolaşmamalısınız. Ayrıca 3 yaş öncesindeki çocukları bu cihazlar ile tanıştırmaktan kaçınmalı, 3-5 yaş aralığında günde 1 saat, 5 yaş sonrasında günde 2 saat gibi bir sınırı aşmamalısınız. Odasında televizyon ya da bilgisayar gibi cihazların olmaması gerektiğini ise belirtmeye bile gerek yok.
Çocuğunuz evinizde sıkıldığı için bu cihazlara yöneliyorsa, onu çeşitli hobi ve etkinliklere yönlendirmeli, böylece vaktini becerilerini geliştirebileceğini işlere harcamalı. Unutmayın ki her çocuk sıkıldığı için böyle çözümler bulur ve sıkılmaması için çaba göstermeniz gerekli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here