Bebeğinizin Poposunda Renk Değişimi Ne Anlama Geliyor?

0
1196
Close up of baby grabbing feet

Bebeğimin poposu neden  yeşil?
Yeni doğan bebeğinizin ilk birkaç bezleri genellikle yeşilimsi-siyah bir renk ve doku içinde katran gibi olur. Endişe verici görünmesine rağmen, bu çok normal ve tıbbi olarak mekonyum olarak anılmaktadır. Bebeğinizin daha sonraki pooslarından farklı olarak, anne sütü ya da formül içermez, ancak amniyotik sıvı, mukus ve deri hücreleri de dahil olmak üzere uterusta alınan malzemeleri içermez. Alışılagelmiş rengi olmasına rağmen, bu popolar kokmaz, ancak bebeğinizin cildine yapışır, bu yüzden bezin daha az zorlanmasını sağlamak için Vazelin ince bir katın kullanılması iyi bir fikirdir.

İki dört gün arasında, onun poposunun daha az yapışkan ve daha fazla bir ordu yeşil rengi alacağını fark edeceksiniz. Yine, bu endişelenilecek bir şey değildir ve sadece onun anne sütünü veya formülünü sindirmeye başladığı anlamına gelir.

Bebeğinizin poşeti, herhangi bir noktada parlak yeşil ve köpükleşirse, bu genellikle bir şeylerin doğru olmadığını gösteren bir işarettir. Normalde, bu yeterli kalorili yüklü, yüksek yağlı süt almaması anlamına gelir. Bunun nedeni, her göğüste yeterince uzun süre beslenmemeniz olabilir, bu nedenle son beslemenizi sonlandırdığınız göğüste beslemeye çalışın. Bununla birlikte, parlak yeşil pamuk, aynı zamanda bebeğinizin antibiyotikler gibi aldığınız bir şeyle alakalı olduğu anlamına gelebilir, bu nedenle endişeleriniz varsa doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Bebeğinizin puanı sümüklü parlak çizgilerle yeşil ise, bu normalde puarda mukus olduğu anlamına gelir. Bu çok bulanık bebeklerde oldukça yaygındır, ancak enfeksiyon belirtisi olabilir, bu nedenle bebeğinizin bezini birkaç gün dolarsa veya diğer belirtilerle birlikte görünürse doktorunuzu arayın.

Sağlıklı bir bebek puanı ne renk?
Bebeğinize emzirmeyi seçtiyseniz, normal, sağlıklı bir popo sarı / yeşil renkte olur ve dokusunda hissi yumuşak veya kremsi olur. Uzmanlar genellikle gölgede Dijon Hardal olarak bahsederler ve tohum benzeri lekeleri tespit etmenin normal olduğunu söylerler – endişelenilecek hiçbir şey değildir.

Bebeğinizin formülünü besliyorsanız, normal, sağlıklı bir popo, fıstık ezmesi kahverengi renkte olacak ve bebeğinizin emziren bebeklerinden biraz daha sağlam olacaktır. İkisi arasında değiş tokuş yapıyorsanız, formülle beslenen po’ların emziren pis türden daha keskin olacağını da fark edebilirsiniz.

Bebeğimin kanındaki kan her zaman endişelenilecek bir şey mi?
Her ne kadar ciddi olmayabilirse de, alerji veya enfeksiyon belirtisi olabileceği için, bebeğinizin süngin halindeki kan fark ederseniz, doktorunuzu aramak iyi bir fikirdir. Siyah kan spekülasyonları varsa, sıklıkla kan sindirildi demektir – eğer boğazlı, memelerinizde kırık varsa, bu yüzden olabilir.

Bebeğim ishale sahiptir – bu her zaman kötü bir şey midir?
Bebeğinizin normal, sağlıklı köpükleri sıklıkla duygusal ve kremsi olur, bu nedenle diyare belirtilerini tanımak önemlidir. Bu bezler normalden daha fazla çalıştırılacak ve su geçirmeyecek ve bezin içinde tamamen patlayacaktır. Genellikle bebeğiniz üç aydan küçükse bir enfeksiyon bulgusu veya iki veya üç diyare ağzı dolusu bez değiştirirseniz, doktorunuzla iletişime geçmek iyi bir fikirdir.

Bebeğim kabız mıymış?
Altı haftalık yaşına ulaştıktan sonra, bebeğinizin yedi ila on gün boyunca tabure geçirmemesi normaldir. Anne sütü ile beslenen bebekler nadiren kabız olurlar ve bebekler poo yaparken zorlarlar veya ağlarlar normaldir, ancak bebeğiniz rahatsız görünüyorsa bir sağlık uzmanıyla iletişime geçmeye değer.

Bebek, katı gıdalara ilk girişi ile kabızlığa yakalanır. Rahatsızlaşabilir ve sert, çakıl taşı gibi dışkı geçirebilir. Bu her zaman endişelenecek bir şey değildir, ancak böyle üç veya daha fazla bezin fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Bebeğimin poposunda bir gökkuşağı tuhaf renk fark ediyorum – bu iyi mi?
Endişeye neden olabilecek her zaman yeşil poşet değil. Bebeğinizin poğusundaki alışılmadık renkleri görmek, genellikle sindirilmemiş bir yiyecek işaretidir (örneğin, kırmızı yumrular bazen pancar olabilir). Yiyecek yığını olan garip poşluk endişelenmeniz gereken bir şey değil, ancak bu durumun daha sık göründüğünü ve bebeğinizin sindiriminden endişe ediyorsanız, doktorunuzla randevu almaya değer.

Bebeğim ne sıklıkla ağlamak gerekir?
Bu gerçekten bağlıdır, ancak ortalama olarak bebeğinizin ilk haftasında günde dört poi görmeyi bekleyebilirsiniz. Bebeğiniz birine dönünce genellikle günde iki kez yavaşlar.

Bebeğinize emziriyorsanız, ilk birkaç hafta boyunca, her beslemeden sonra sarımsı bir tabure görebilirsiniz. Yenidoğan formülü beslenen bebekler başlangıçta günde beş kere çalkalayabilir, ancak birkaç ay sonra günde bir kere olmak üzere bu miktar düşebilir.

Yeni doğmuş bebeğimin bezinde beyaz boşaltma var – bu iyi mi?
Bebeğinizin doğumundan birkaç gün sonra beyaz bir boşaltma normaldir ve hormonlar plasentadan bebeğinize geçtiğinde tetiklenir. Bu hormonlar bir deşarja ya da mini-perioda neden olabilir, ancak yakında sisteminden kaybolacaktır.

Ya bebeğimin sersemlik normalden daha cılızsa?
Bebeğinizin poposunun normalde olandan daha cılız olduğunu fark ederseniz derhal doktorunuzla ya da sağlık ziyaretçinizle konuşun. Soluk beyaz, tebeşirli veya gri dışkı genellikle karaciğer hastalığının bir işaretidir, bu nedenle bunlar gözardı edilecek bezler değildir.