Anne Sütüne En Yakın Süt Hangisi?

0
514

Yapılan araştırmalar anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu gösteriyor.
Bebeklerin büyüme ve gelişimleri için ihtiyaç duyduğu tün maddeler anne sütünde bulunmaktadır. Bu nedenle bebeklerin en az ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi önerilmekte, başka hiç bir ek yönteme başvurulmaması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu dönemden sonra anne sütünün azaldığı veya kesildiği durumlarda anne sütüne yakın bir alternatif aranır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda anne sütüne en yakın formüle sahip sütün keçi sütü olduğu ortaya çıkmıştır.

Uzmanlara göre çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü alamayan bebeklere keçi sütü verilebilir. Formülünün anne sütüne yakın olması, inek sütü gibi alerjik olmaması ve gaz ve sindirim sorunlarına yol açmaması sebebiyle önerilmektedir.

Keçi sütü anne sütüne göre sodyum ve kalsiyum içermekte, zengin içeriğiyle gelişime katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda keçi sütü C vitamini bakımından anne sütü ile eşdeğerdir.

Tüm bu faydalarına rağmen anne sütü alamayan bebekleri keçi sütü ile beslemeye karar vermeden önce bir doktora danışmak ve onay almak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here