Anne Olmanın 6 Mucizevi Faydası

0
1128

Eğer bebeğiniz henüz 3 yaşını doldurmadıysa çoğu zaman Anneliğin pozitif yanlarına odaklanmak zor olabilir, hayat koşuşturması içinde bir de çocukların peşinden koşturmak gerçekten sabahtan akşama kadar işte çalışmaktan daha fazla yorabilir.

Ancak anne olmak size, daha siz fark etmeden, bilinçsiz bir şekilde 6 güzel şey yaptırıyor bile. Anne olarak bunları yapmaya başladınız bile. Bakın bakalım bu bilmediğiniz ama sağlık açısından fevkalade olan şeyler nelermiş bir bakalım .

1. Harika bir egzersiz
Bir bebek mağazasının yaptığı araştırmaya göre, yeni anneler doğumdan sonraki 2 yıl içinde bebek arabasını 750 kilometre itiyor! Sadece yürümek bile iyi bir egzersiz sayılırken, bebek arabasını itmek daha çok kas çalıştırıyor. Hem de bu işi zevkle yapıyorsunuz.

2. Daha Sağlıklı Beslenmeye Çalışıyorsunuz
Karnınıza düşen o ilk damlayı öğrendiğiniz andan itibaren her kadın daha sağlıklı ve bilinçli beslenmeye başlar. Bu annelik iç güdüsinden gelir. Çoğu anne adayı alkollü içki içiyorsa içkiyi bırakıyor, kullanıyorsa sigaraya da veda ediyor. O kadar denemenize rağmen bırakamadığınız o sigarayı daha dünyaya gelmemiş bir bebek uğruna kolayca bırakabiliyorsunuz. Bu bir mucize gerçekten.

3. Bağışıklık Sisteminiz Güçlenir
Pittsburgh Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, çocuksuz yetişkinler çocuk sahibi olanlara göre iki kat daha fazla hasta oluyor ve şaşırtıcı sonuçların çocuk yetiştirirken elde edilen “zihinsel tokluk” gelişimine bağlı olduğu söyleniyor.

4. Beyninizi Genç ve Sağlıklı Tutuyor
Çocuk sahibi olmak, her şeyi yeniden öğrenmek zorunda kalmak anlamına geliyor. Mama yapmaktan alt değiştirmeye, disiplin metotları, oyalama teknikleri, hatta çocuğunuza öğretmek adına yeniden yürümeyi keşfetmek gibi şeylerle sürekli gelişen ve tazelenen beyniniz, sonrasında ödevlerle temel bilgileri de tazeler. Bu şekilde tembellikten kurtulan beyniniz, yaşlılıkta meydana gelebilecek zihin geriliği ve unutkanlıktan da uzaklaşır.

anne-olmak-ne

5. Hayata Daha Pozitif ve Enerjik Bakabiliyorsunuz

Bunu facebooktaki arkadaşlarınızın sosyal paylaşılardaki yorumlarına (çocuk sahibi olanlarla olmayanlar arasındaki farkı gözeterek) bakarsanız aradaki uçurumun ne kadar derin olduğunu göreceksiniz. Aklınızdan hemen şu geçiverecek. Ben de anne olunca anladım, işte o öyle olmuyormuş…

6. Daha Sosyal Olmaya Başlıyorsunuz
Dizilerin başından kalkmayan sürekli evde oturup örgü oren gün yapan kadınlardan biri iseniz çocuğunuzun yüzünden siz isteseniz de istemeseniz de dışarı çıkar, saatlerce parkta oturur, çocuk sinemasına gider ve bu sayede birçok aynı kaderi paylaşan annelerle oturup konuşma fırsatı bulur ve onlarla güzel ve anlamlı vakit geçirebilirsiniz. Arkadaş olma konusunda sıkıntısı olan kadınlar çocuklar sayesinde kolayca arkadaşlık kurabildiği açıkça ortada. Öyle değil mi?
Aslına bakarsanız anne olmanın 6 mucizevi etkisi yok. biz sadece 6 diye kısalttık.
Yapılan araştırmalara göre anne olmak;
yumurtalık, rahim ve meme kanserine karşı (özellikle de göğüs kanserine- emzirdiği için) koruyor
*Depresyona girmeyi engelliyor
*Alzheimer hastalığını engelliyor
hepsi ve çok daha fazlası bilimsel olarak dergilerde kitaplarda yayınlandı.

Paylaş
Önceki İçerikAlerji Nedir? Belirtileri Neler?
Sonraki İçerik