Anne Adaylarına Altın Tüyolar!

0
940

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve büyütmek, kuşkusuz ki, oldukça özel bir dönem olan hamileliğin sağlıklı ve en iyi şekilde geçirilmesine bağlıdır.

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin bazı özveriler gerektirdiğini kaydeden uzmanlar, Anne adayı hamilelik öncesinde ve hamileliği sırasında belli maddelere ve eylemlere karşı çok dikkatle davranmalı, bunların bazılarını ise hayatından çıkarmalıdır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve büyütmek, kuşkusuz ki, oldukça özel bir dönem olan hamileliğin sağlıklı ve en iyi şekilde geçirilmesine bağlıdır. diyor.

Hamilelik sürecinde anne adayının dikkatli olması gereken konuları ve önerilerini şöyle ;

-İlaçlar: Her ne olursa olsun, herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmalı, alacağınız ilacın doğurganlığınız üzerinde olumsuz etkisi olmadığından emin olmalısınız.

-Egzersiz: Bir başka önemli konu, düzenli ve hafif egzersiz yapmaktır. Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için, hamilelik öncesinde fizik kondisyonunuzu en iyi düzeye getirmeniz şarttır. Eğer hafif egzersizin ötesinde bir beden eğitimi programı uygulayacaksanız, mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız. Herhangi bir kramp veya kanama geçirirseniz, egzersize son vermelisiniz.

-Alkol: Fazla alkollü içki, hem eşiniz hem de sizin üzerinizde hamileliği geciktirici etki yapacaktır. Bu nedenle, alkollü içkileri tümüyle bırakmasanız da, önemli ölçüde azaltmalısınız.

-Sigara: Sigara ve benzeri tütün ürünleri de hamilelik ihtimalini azaltmaktadır. Çünkü tütün sperm ve yumurtayı hasara uğratabilmekte ve nikotin doğurganlığınızı kontrol eden hormonların düzeyini etkilemektedir.

-Beslenme yaşama alışkanlıkları: Hamilelik öncesi sağlık programınızın en önemli konularından biri, eşinizle birlikte, lifli yiyecekler bakımından zengin, yağ oranı düşük dengeli bir beslenme rejimi uygulamanızdır. Yeterince vitamin ve mineral alabilmek için taze sebze ve meyveye beslenmenizde geniş yer vermeli, bol süt içmelisiniz. Yaşadığınız yerde x ışınlarına, toksit kimyasallara karşı tedbirli olmalısınız.

-Folik asit: Sağlık uzmanları, hamileliğe hazırlanan kadınların hazırlık döneminden hamileliklerinin 12. haftasına kadar her gün 0.4 mg folik asit almalarını önermektedir. Eczanenizden rahatça alabileceğiniz folik asit, bebeğinizin Spina Bifida ve benzeri omurga ve omurilik sorunlarıyla doğma riskini yüzde 70 oranında düşürecektir. Folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, esmer ekmekte ve tahıllarda da bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here