Sivilce İzlerinden Kurtulmanın Yolları…

0
1214

Sivilce izleri tıbbı anlamıyla akne vulgaris genellikle ergenlik döneminde başlayan belli hormonların da etkisiyle dönem dönem tekrarlayan bir hastalık.Tedavi başarı oranı yüksek olan bu sorun kimi zaman tedavi sonunda ciltte yaptığı tahribatla izlere neden olmakta ve ikincil bir tedaviyi de zorunlu kılmaktadır.

Tıbbı birtakım merhemler (soyucu etkili) derin olmayan sivilce izlerine iyi gelse de tahribatın çok olduğu ciltte ekstra bitkisel tedavilere,Lazer tedavisi hatta cerrahi operasyona bile gerek duyulmaktadır.

Peki sivilce tedavisi sonrası izlerin geçmesi en azından hafifletilmesi için yapılaması gerekenler.

1-Yeni sivilce oluşumunu engellemek

Sivilcenin ana nedeni vücuttaki sebum dengesinin bozulması olduğu için yeni sivilceleri engellemek adına günlük cilt hijyeni sağlanmalıdır.Sık sık yıkamak sebumu azaltmaz o yüzden günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere uygun temizleyicilerle yıkamak ve hydro içerikli nemlendiricilerle nemlendirmek günlük bakım için olmazsa olmazdır.Haftada bir kez buhar banyosu ve kil maskesi yeni sivilce oluşumunu engelleyecektir.
2-Çeşitli alternatif tedaviler

Elma sirkesi, karbonat,bal,çay ağacı,salatalık,kil gibi sivilce izlerinine iyi geldiği artık bilinen bir gerçek.Ancak; dikkat edilmesi gereken cildinizin hassasiyetini göz ardı etmeden uygun miktardaki karışımı gün aşırı yüzünüze uygulamanızdır.Unutmayın tüm bitkisel karışımların ölçüsü ve dozajı var siz uygun ölçü kullanmıyorsanız cildinize yarardan çok zarar sağlarsınız.

3-Lazer Tedavi Yaklaşımı

Lazerle tedavi yaklaşımı genellikle cilt tahribatının yoğun olduğu derin izleri için uygundur.Cildi soyarak veya soymadan yapılan bu işlem en az 12 seans sürer.Kalıcı etkileri görmek mümkün ancak;yeni sivilce oluşumunu önlemek kaydıyla.
4-Dermaroler-Dermapen uygulamaları

Sivilce izlerinde son derece etkili bir yöntemdir.Aktif sivilceniz yoksa bu yöntem bir çok probleminizin çözümü olabilir.Cilt dokusu yenileme,gençleştirme,hatta yara yanık izlerinde etkili sonuçlar alınan bu yöntemler esasında basit bir teknolojiye dayanır.Cilt yüzeyine çeşitli mikro delikle açılarak kök hücre yenileyici maddeler direk olarak onarım gereken dokuya nüfus ederek o bölgede yara açar cilt bu dokuya işlenen maddeyi emerek gerekli tahribattaki dokuların yenilenmesini sağlar.

5-Kimyasal Pealing uygulaması

Cilt gençleştirme uygulamasında da kullanılan kimyasal pealing,deri yüzeyindeki skarlı doku çeşitli kimyasallar kullanılarak cildi soyması esasına dayanır.Aktif sivilce üzerine uygulama yapılmaz.